„Złodziej w sutannie” w TVP1/HD

W związku ze śmiercią księdza infułata Józefa Wójcika, w dniu jego pogrzebu w sobotę 22 lutego o godzinie 17:30, TVP1/HD pokaże spektakl Teatru Telewizji „Złodziej w sutannie”, nawiązujący do historii wykradzenia przez ks. Wójcika zaaresztowanej przez władze PRL kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

W 1957 roku profesor Leonard Torwirt, artysta malarz, konserwator zabytków i scenograf stworzył wierną kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Przewieziona przez prymasa Wyszyńskiego do Rzymu i pobłogosławiona przez Piusa XII wróciła do kraju, by rozpocząć długą pielgrzymkę po parafiach całej Polski. Owe peregrynacje były najważniejszym punktem przygotowań społeczeństwa do obchodów Millenium – rocznicy Tysiąclecia Chrztu Polski. Władze komunistyczne były im przeciwne – milicjanci i funkcjonariusze SB zatrzymywali procesje, blokowali drogi, szykanowali pątników, by wreszcie we wrześniu 1966 roku aresztować obraz i przewieźć go pod konwojem na Jasną Górę. Odtąd obowiązywał bezwzględny zakaz wywożenia obrazu poza mury klasztoru, strzeżone przez funkcjonariuszy SB.

Zmiany na szczytach władzy w 1970 roku nie odmieniły losu obrazu. Po kraju nadal wędrowała pusta, pozbawiona płótna rama. W czerwcu 1972 roku na trasie pielgrzymki znalazł się Radom. Właśnie w tamtejszej parafii Opieki Najświętszej Marii Panny wikarym był Józef Wójcik, który w niemal absolutnej konspiracji, choć za przyzwoleniem prymasa Wyszyńskiego, dokonał zuchwałego wykradzenia malowidła z jasnogórskiego klasztoru. Dzięki tej bezprecedensowej w dziejach Kościoła akcji, malowidło Matki Boskiej Częstochowskiej powróciło na szlak peregrynacji po polskiej ziemi i trwa do dzisiaj.

W spektaklu z 2008 roku w reżyserii Pawła Woldana postać Józefa Wójcika zagrał Artur Żmijewski, zaś w rolę prymasa Stefana Wyszyńskiego wcielił się Olgierd Łukaszewicz. W obsadzie znaleźli się także Marian Opania, Agata Buzek, Tomasz Kot, Jacek Braciak, Teresa Lipowska, Jerzy Bończak oraz Andrzej Chyra, który wystąpił w roli kardynała Karola Wojtyły. Konsultacji merytorycznej do spektaklu udzielił sam ksiądz Józef Wójcik.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *