100-lecie zaślubin Polski z morzem w radiowej Jedynce

Dziennikarze radiowej Jedynki odwiedzą Puck z okazji setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem – patriotycznego aktu odzyskania Pomorza dla Polski. W stulecie rocznicy tego wydarzenia słuchacze Programu 1 Polskiego Radia usłyszą m.in. relacje z przebiegu uroczystych obchodów oraz retransmisję muzycznego widowiska z Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Choć kulminacja obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem i powrót Pomorza w granice Polski odbędzie się w dniach 8-11 lutego, cały rok 2020 został ustanowiony przez parlament rokiem 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku.

Po stu latach od symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem, poprzez wrzucenie jednego z platynowych pierścieni przez gen. Hallera do wód Zatoki Puckiej, dziennikarze radiowej Jedynki, Agnieszka Kunikowska i Grzegorz Frątczak, przybliżą słuchaczom historię tego wydarzenia w poniedziałek 10 lutego w audycji „Cztery pory roku” (godz. 9.00-12.00). Plenerowe studio radiowej Jedynki znajdzie się przy puckim molo w porcie jachtowym. Prowadzący przywitają gen. Józefa Hallera i gości na puckim dworcu podczas inscenizacji przyjazdu historycznego pociągu z Gdańska, a słuchacze odwiedzą miejsce zaślubin i dowiedzą się, co się stało z pierścieniami z platyny przekazanymi generałowi, poznają losy Józefa Hallera i znaczenie symboliki odzyskania dostępu do morza. Dziennikarze radiowej Jedynki wezmą udział w konferencji popularnonaukowa z okazji 100. rocznicy zaślubin oraz… zabiorą słuchaczy na VI zaślubinowe morsowanie i bicie rekordu Polski w największej liczbie morsów jedzących zupę rybną w wodzie!

Studio radiowej Jedynki odwiedzą: Burmistrz Pucka – Hanna Pruchniewska, dyrektor biura programu „Niepodległa” – Jan Kowalski, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej – Mirosław Kuklik, Jan Piotrowicz – przewodnik miejski, przedstawiciele puckiego Muzeum MDLot oraz aktorzy biorący udział w inscenizacji uroczystych obchodów upamiętniających 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem.

Ponadto w poniedziałek 10 lutego Program 1 Polskiego Radia o godz. 20.00 będzie retransmitować koncert z Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie z okazji stulecia zaślubin Polski z morzem. Utwory o tematyce morskiej zaprezentują: Stanisław Sojka, Renata Przemyk, Natalia Niemen, kwintet Wojciecha Mazolewskiego, Marek Dyjak i zespoły: Limboski, Kiev Office oraz Oczi Cziorne. Wykonawcom na scenie towarzyszyć będzie Elbląska Orkiestra Kameralna i Chór Akademii Morskiej w Szczecinie. W repertuarze m.in. „10 w skali Beauforta”, „Italiam, Italiam”, „A gdzie jest siódme morze”, „Na spokojnym, ciemnym morzu”, „Wieści morza”. Kierownictwo muzyczne widowiska objął Miłosz Wośko. Scenariusz i prowadzenie: Piotr Metz.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *