100. rocznica urodzin „Papcia Chmiela” na antenie radiowej Jedynki

7 czerwca, w 100. rocznicę urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego Program 1 Polskiego Radia zaprasza na specjalne audycje związane z życiem i twórczością znanego Papcia Chmiela – twórcy słynnej serii komiksów o przygodach „Tytusa, Romka i A’Tomka”.

7 czerwca, w dniu setnej rocznicy urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego, na antenie Programu 1 Polskiego Radia zostaną wyemitowane audycje poświęcone twórczości znakomitego rysownika. Już o godz. 6.00 w „Sygnałach dnia” będzie można usłyszeć fragmenty archiwalnych filmów i nagrań. W „Czterech porach roku” (godz. 9.00-12.00) Martyna Podolska porozmawia z dziećmi Papcia Chmiela – Monique Lehman i Arturem Bartłomiejem Chmielewskim. W „Ekspresie Jedynki” o godz. 15.00 o fenomenie dzieł słynnego rysownika. Gośćmi będą: Piotr Furmanek – założyciel Stowarzyszenia Papcia Chmiela oraz Marcin Homan – grafik, wydający Papcia Chmiela. W „Kulturalnej Jedynce” (godz. 23.30) rozmowa z Karoliną Prewęcką – autorką książki „Papcio Chmiel udomowiony”.

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się w Warszawie w 1923 roku. Walczył w Powstaniu Warszawskim, potem pracował jako plastyk w redakcji „Świata Przygód”. W 1957 roku powstała słynna seria komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, której tematem przewodnim były przygody dwójki harcerzy i szympansa Tytusa. W narracji często pojawiał się sam autor, jako Papcio Chmiel.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *