100. rocznica Zaślubin Polski z Morzem w TVP Historia

W poniedziałek, 10 lutego w 100. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, na antenie TVP Historia premiera filmu dokumentalnego „Morze Hallera” w reżyserii Piotra Kucińskiego. Tego dnia widzowie będą mogli obejrzeć także fabularyzowany dokument „Błękitna Armia 1917-1919” oraz poruszający film „Miasto z morza”.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Historia

Symboliczne Zaślubiny Polski z Morzem odbyły się w Pucku 10 lutego 1920 roku. Niepodległa Polska zyskała 147 km wybrzeża i możliwość stworzenia pełnomorskiego portu. Film „Morze Hallera” pokazuje nie tylko sam moment symbolicznych zaślubin, których dokonał gen. Józef Haller wrzucając do morza obrączkę, ale przede wszystkim procesy historyczne, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę dostępu do morza. Jak wyglądał proces przejmowania Wybrzeża Bałtyckiego, kto wpadł na pomysł symbolicznych zaślubin z morzem obrączkami? Odpowiedzi na te i inne pytania widzowie znajdą w filmie Piotra Kucińskiego.

Sylwetkę generała Józefa Hallera, kulisy powstania oraz szlak bojowy stworzonej przez niego armii, przybliży widzom TVP Historia fabularyzowany dokumentalny Leszka Wiśniewskiego i Jana Tarczyńskiego „Błękitna Armia 1917-1919”. Film zdobył w 2018 roku Grand Prix na Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków”.

Na antenie TVP Historia widzowie, poruszająca opowieść o pracy, przyjaźni i miłości podczas budowy pierwszego, polskiego pełnomorskiego portu w Gdyni. W filmie „Miasto z morza”, w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego, występują m.in.: Jakub Strzelecki, Paweł Domagała, Julia Pietrucha oraz Małgorzata Foremniak.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *