„11 września: dzień z życia Ameryki” – premiera National Geographic

National Geographic zaprezentuje serię dokumentalną „11 września: dzień z życia Ameryki”, wyprodukowaną we współpracy z 9/11 Memorial & Museum na 20. rocznicę ataków. To poruszająca kronika wydarzeń z dnia, relacjonowanego po latach osobiście przez ratowników i ocalałych. Ich wypowiedzi uzupełnią materiały archiwalne, pozwalające odtworzyć niemal minuta po minucie bieg zdarzeń z września 2001 r. Premiera serii w Polsce odbędzie się równolegle z premierą w USA – 29 sierpnia o godz. 20:00 w National Geographic.

Sprawdź ofertę kanału National Geographic w PROGRAMIE TV

Dokładnie 20 lat temu cały świat wstrzymał oddech, śledząc relacje z dramatycznych wydarzeń w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Pensylwanii. Dziś pamięć o tym jednym dniu kryje się w materiałach archiwalnych i wspomnieniach osób, które 11 września 2001 r. balansowały na granicy życia i śmierci. W 20. rocznicę tamtych ataków National Geographic pragnie uhonorować pamięć ofiar, ocalałych i ratowników, ukazując ich historie i relacje z pierwszej ręki w premierowej serii dokumentalnej „11 września: dzień z życia Ameryki” stworzonej we współpracy z 9/11 Memorial & Museum. Za produkcję odpowiadają zdobywcy Emmy i Oscara – Dan Lindsay i T.J. Martin („LA 92”, „Niepokonani”).

Wszyscy dokładnie pamiętamy, gdzie byliśmy 11 września 2001 roku. Wśród tej tragedii, chaosu i smutku pamiętamy również niesamowite wyczyny heroizmu, bezinteresowności i człowieczeństwa, które zobaczyliśmy tego dnia. Za sprawą tej serii staramy się upamiętnić te historie i kontynuować dziedzictwo National Geographic poprzez opowiedzenie ich w sposób autentyczny, który pozwala na odnalezienie głębszego znaczenia ważnych wydarzeń – mówi Courteney Monroe, prezes National Geographic Content.

National Geographic w premierowej serii, upamiętniającej wydarzenia z 11 września, za pomocą materiałów archiwalnych i zdjęć uchwyconych przez dziennikarzy i przechodniów, przeprowadza widza przez wydarzenia zgodnie z osią czasu tego dnia – zaczynając od momentu, gdy straż pożarna Nowego Jorku (FDNY) i nowojorska policja (NYPD) zostały po raz pierwszy wezwane na miejsce World Trade Center. W dokumencie głos zabierają też sami uczestnicy zdarzeń, którzy po latach opowiadają o swoich przeżyciach z tamtego dnia. W ten sposób poznajemy relację m.in. pierwszego oficera straży pożarnej Nowego Jorku, który przybył do World Trade Center rankiem 11 września, strażaka, który uciekł z Wieży Północnej tuż przed jej zawaleniem, ratowników medycznych, którzy jako pierwsi byli na miejscu oraz osób postronnych, znajdujących się wówczas w samym centrum wydarzeń. Seria nie tylko ukazuje intymne spojrzenie na to, jak tragiczne wydarzenia tamtego dnia wpłynęły na wiele istnień ludzkich, ale i opowiada o heroicznych aktach bezinteresowności i odwagi nieznajomych, ratujących życie innych za wszelką cenę. Ukazuje tym samym triumf ludzkiej siły ducha, wystawionej tego pamiętnego dnia na próbę w nieprawdopodobny sposób.

Przy tworzeniu tej serii bardzo zależało nam, by móc postawić na pierwszym planie prawdziwe ludzkie doświadczenie z 11 września w sposób honorujący zarówno ofiary, jak i osoby, które przeżyły ataki tego dnia. To dokument, który rezygnuje z implikacji geopolitycznych, a zamiast tego koncentruje się na doświadczeniach ludzi, którzy tam byli – mówią producenci wykonawczy Dan Lindsay i TJ Martin.

Twórcy serii „11 września: dzień z życia Ameryki”, pragnąc przedstawić kompleksową, chronologiczną i przede wszystkim jak najbardziej osobistą relację tamtych wydarzeń, w ciągu 3 lat przeprowadzili wywiady z 54 osobami przez łącznie 235 godzin i przejrzeli ponad 951 godzin materiałów archiwalnych.

Dzięki tak głębokiemu dostępowi do materiału filmowego i historii z pierwszej ręki od tych, którzy odważnie usiedli z nami, aby podzielić się swoimi doświadczeniami, serial daje nadzieję, że w obliczu ogromnych trudności możemy wznieść się wyżej, kiedy pracujemy razem – tłumaczy David Glover, producent wykonawczy i współzałożyciel 72 Films.

Premiera serii już 29 sierpnia o godz. 20:00 w National Geographic. Kolejne odcinki emitowane będą 30 i 31 sierpnia o godz. 20:00 i 21:00 oraz 1 września o godz. 20:00.

Źródło: Disney

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *