12. Festiwal „Chopin i Jego Europa” na antenie radiowej Dwójki

15 sierpnia 2016 roku w Warszawie rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa” – w tym roku pod hasłem „Z ziemi włoskiej do Polski – od Mozarta do Belliniego”. Program 2 Polskiego Radia, współorganizator prestiżowego przedsięwzięcia, tradycyjnie zaprasza do słuchania festiwalowych koncertów, które uświetnią najznamienitsze gwiazdy świata muzyki.

12. Festiwal to kolejna konfrontacja twórczości Chopina z muzyką bliskich mu kompozytorów – Bacha, Mozarta, Haydna, Belliniego, Jíroveca, to również podążanie śladami różnorodnych wpływów na muzykę Chopina oraz muzyki Chopina na dzieła innych twórców. To również odważne – choć ryzykowne, a przez to i prowokacyjne – transformacje arcydzieł chopinowskich na inny rodzaj brzmienia. Wszystko to w mistrzowskich wykonaniach zarówno na instrumentach współczesnych, jak i historycznych.

Radiowa Dwójka jak co roku zaprasza słuchaczy na transmisje z festiwalowych wydarzeń.

We wtorek, 16 sierpnia o godzinie 20:00, Program 2 nada transmisję recitalu klawesynowego Andreasa Staiera, a 18 sierpnia ponownie o godzinie 20:00 słuchaczy czeka koncert Nelsona Goernera i zespołu Europa Galante.

19 sierpnia o godzinie 18:00 będzie można wysłuchać koncertu orkiestry Sinfonia Varsovia i Jana Lisieckiego pod dyrekcją Grzegorza Nowaka.

Na kolejną transmisję radiowa Dwójka zaprasza 20 sierpnia o godzinie 17:00 – tym razem wystąpi Till Fellner i Belcea Quartet.

21 sierpnia o godzinie 20:00 rozpocznie się koncert Tobiasa Kocha i zespołu Collegium 1704 pod dyrekcją Vaclava Luksa, a 23 sierpnia o godzinie 20:00 przed publicznością w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego i słuchaczami Programu 2 wystąpi Georgijs Osokins.

26 sierpnia o godzinie 20:00 Dwójka zaprasza na koncert zdobywcy II miejsca w ubiegłorocznym Konkursie Chopinowskim Charlesa Richarda-Hamelina oraz Apollon Musagete Quartett.

W przedostatni dzień festiwalu, 29 sierpnia o godzinie 20:00, stacja poleca koncert Erica Lu, Szymona Nehringa, Erica Hoepricha i Orkiestry XVIII wieku pod dyrekcją Grzegorza Nowaka.

Na antenie Programu 2 nie zabraknie również koncertu finałowego, który odbędzie się 30 sierpnia o godzinie 20:00. Wystąpią: Beatrice Rana oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

Program 2 zaprasza także do wysłuchania rozmów z artystami festiwalu oraz relacji w audycjach „Poranek Dwójki” (godzina 6:00) i „Wybieram Dwójkę” (godzina 16:00).

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *