15 lat serialu „M jak Miłość”

Dokładnie 15 lat temu, 4 listopada 2000 roku o godzinie 16:30 na antenie TVP2, zadebiutował serial „M jak Miłość”, który błyskawicznie podbił serca polskich widzów, ciesząc się w ciągu tych lat rekordową oglądalnością.

Najpopularniejszy polski serial telewizyjny ostatnich lat to wielowątkowa opowieść o kilku pokoleniach pochodzącej z Grabiny rodziny Mostowiaków, której losy zmieniają się, prowadząc bohaterów ścieżkami miłości, zdrad, rozstań i powrotów. Polscy widzowie z niezmiennym zainteresowaniem śledzą perypetie Zduńskich, Wojciechowskich, Chodakowskich, Rogowskich i Mostowiaków. Cieszą się sukcesami i dzielą troski ulubionych bohaterów, w których role wcielają się m.in. Teresa Lipowska, Witold Pyrkosz, Małgorzata Pieńkowska, Dominika Ostałowska, Kacper Kuszewski, Rafał i Marcin Mroczkowie, Anna Mucha, Katarzyna Cichopek, Robert Moskwa, Krystian Wieczorek, Mikołaj Roznerski, Magdalena Walach, Andrzej Młynarczyk, Tamara Arciuch i wielu innych lubianych aktorów.

W pilotażowym odcinku „M jak Miłość” wraz z Lucjanem – moim serialowym mężem – obchodziliśmy 40-lecie naszego ślubu. Była to też wspaniała okazja, by przedstawić widzom całą naszą „rodzinę”, która przyjechała złożyć nam życzenia. Już tego pierwszego dnia dało się odczuć ciepłą i rodzinną atmosferę panującą na planie. Odcinek za odcinkiem, Grabina stawała się naszym prawdziwym, choć serialowym, domem. Będąc jego najstarszymi mieszkańcami od początku dbaliśmy o to, by to miejsce było ostoją, portem, do którego zawsze można wrócić – pierwsze chwile na planie serialu tak wspomina Teresa Lipowska. – To już 15 lat od kiedy poznałem mojego bohatera: Lucjana. Od tamtej pory przeszliśmy wspólnie bardzo wiele, tak, że zapytany dziś o główne etapy naszej „znajomości”, mogę śmiało powiedzieć: „Ja jestem Lucjanem, on zaś jest mną”. Cieszę się też, że mam okazję pracować z tak serdeczną i profesjonalną ekipą; już prawie uwierzyłem, że jestem częścią rodziny Mostowiaków – również w życiu – wielkie zaangażowanie w produkcję podkreśla również jej serialowy mąż, Witold Pyrkosz:

Tym co decyduje o popularności „M jak Miłość” jest wielowątkowa, wciągająca fabuła o prawdziwym życiu oraz doborowa, wielopokoleniowa obsada aktorska – w serialu występują zarówno artyści z dużym dorobkiem, jak i młodzi aktorzy, dla których rola w serialu była początkiem kariery telewizyjnej. Serialowa rodzina Mostowiaków i rodziny ich przyjaciół przez lata dochowali się całkiem pokaźnej gromadki dzieci, kreując gwiazdy najmłodszego pokolenia.

Pomimo upływu lat „M jak Miłość” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, aktualnie przyciągając przed telewizory niemal siedmiomilionową widownię, co daje serialowi status najpopularniejszego programu telewizyjnego w Polsce. Ulubiony serial Polaków nagrodzony został trzykrotnie Telekamerą dla najlepszego serialu, otrzymał również Telekamerę Złotą i Platynową.

„M jak Miłość” zdobył też zainteresowanie widzów zagranicznych. W 2005 roku TVP sprzedała prawa do tytułu rosyjskiej firmie producenckiej Amedia; i tak 14 marca 2006 roku w kanale Pierwyj – jednej z największych rosyjskich stacji telewizyjnych, wystartował serial pod tytułem „Lubow kak lubow”.

Producentem „M jak Miłość” jest MTL Maxfilm.

Na premierowe odcinki TVP2 HD zaprasza w każdy poniedziałek i wtorek o godzinie 20:40.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *