„1989” – premiera musicalu w Teatrze Telewizji TVP1

W poniedziałek, 27 maja o godz. 20:00 w TVP1 zaprasza na transmisję widowiska w reżyserii Katarzyny Szyngiery z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. „1989” to nagradzany na festiwalach, doceniany przez krytyków i publiczność musical. Widzowie Teatru Telewizji będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć go „na żywo” już niecałe dwa lata od jego premiery. W trakcie produkowanej przez Telewizję Polską specjalnej transmisji z teatru znajdą się również rozmowy z widzami i twórcami spektaklu. O godz. 22:40 TVP Info zaprasza na debatę pt. „Przestrzeń wolności” na temat fenomenu i coraz większej popularności przedstawienia.

Współautorami scenariusza są Katarzyna Szyngiera, semiotyk kultury Marcin Napiórkowski oraz pisarz i dziennikarz Mirosław Wlekły. Za oprawę muzyczną odpowiada raper Andrzej „Webber” Mikosz, który nadał widowisku formę nawiązującą do „Hamiltona” – rewolucyjnego musicalu Lin-Manuela Mirandy, który wprowadził gatunek rapu na Broadway.

Musical w reżyserii Katarzyny Szyngiery opowiada o transformacji ustrojowej roku 1989 oraz bohaterach biorących udział w umacnianiu wolności i budowaniu jej pozytywnego mitu. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie towarzyszą bohaterom w momentach symbolicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

Twórcy musicalu otrzymali wiele nagród. „Paszport Polityki” dla Katarzyny Szyngiery to zdaniem kapituły Nagroda za tworzenie teatru mądrego, odważnie i z humorem idącego w poprzek podziałów społecznych i środowiskowych. Za reżyserię „1989”, musicalu, który być może zbudował pozytywny mit, a na pewno dał nadzieję.

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

Po spektaklu o godz. 22:40 TVP Info zaprasza na rozmowę „Przestrzeń wolności”. Będzie to realizowana „na żywo” debata o musicalu „1989”, w której wezmą udział uczniowie liceum, aktorzy – odtwórcy ról Danuty i Lecha Wałęsów – Karolina Kozoń i Rafał Szumera oraz Krzysztof Głuchowski – reżyser i aktor i Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *