230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Specjalny serwis internetowy Polskiego Radia

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Polskie Radio we współpracy z Kancelarią Sejmu RP przygotowało multimedialny serwis specjalny https://konstytucja3maja.gov.pl/pl.

W czasach kiedy zachwiał się stary porządek świata – czasach filozofów i rewolucjonistów – jednym świtała wolność, a inni musieli jej bronić. Polsko-litewska Rzeczpospolita, słabła dzień po dniu. Sąsiednie państwa bezprawnie wyszarpały jej prowincje. W tej czarnej godzinie zawiązuje się konspiracja. „Dla ocalenia ojczyzny” powstaje rewolucyjny dokument – Konstytucja 3 Maja.

Pierwsza nowoczesna ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie była dziełem oświeceniowych reformatorów, których celem było ratowanie pogrążonej w chaosie Rzeczpospolitej. Choć Polska zniknęła z mapy Europy zaledwie cztery lata po jej uchwaleniu, dla Polaków stała się symbolem rozpaczliwej próby naprawy swojego kraju.

Multimedialny, interaktywny i narracyjny serwis specjalny Portalu Polskiego Radia w przystępny i plastyczny sposób przypomina, jak doszło do uchwalenia Konstytucji oraz jakie były jej postanowienia. To niezastąpione kompendium wiedzy dla pasjonatów historii i znakomite narzędzie dla nauczycieli i uczniów. Twórcy serwisu śledzą tekst dokumentu i wyjaśniają jego fragmenty, żeby pokazać planowane reformy, których zadaniem była rewolucyjna modernizacja kraju – uratowanie go przed widmem upadku. Przedstawiają bohaterów tamtego czasu – zarówno wielkich politycznych graczy decydujących o kształcie ówczesnej Europy i losach narodów, jak i świadków podpisania dokumentu. Sięgają do ikonicznego obrazu Jana Matejki „Konstytucji 3 maja 1791 roku”, który jak w soczewce skupia historię, osoby i symbole tamtych dni.

O znaczeniu Konstytucji mówią historycy, profesorowie Richard Butterwick-Pawlikowski, Włodzimierz Suleja i Marek Kornat.

Serwis ma także za zadanie popularyzowanie wiedzy o Konstytucji 3 maja poza granicami Polski, dlatego też powstały dodatkowe wersje językowe strony – angielska i litewska.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *