35. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” w TVP

31 sierpnia 2015 roku przypada 35. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. 35 lat temu po fali strajków w całym kraju, w Stoczni Gdańskiej podpisano Porozumienie. Wydarzenie to stanowiło początek przemian, które doprowadziły do rozmów Okrągłego Stołu i wyborów parlamentarnych 1989 roku, rozpoczynających transformację ustrojową w Polsce. Telewizja Polska poprzez retransmisję uroczystego jubileuszowego koncertu „My Naród”, emisję filmów fabularnych, dokumentalnych oraz reportaży włączy się w uroczyste obchody jubileuszowe upamiętniające te wydarzenia.

TVP1 HD już od 13 sierpnia, w codziennym cyklu „Narodziny Solidarności” Rafała Pleśniaka, przypomina co działo się w kolejnych dniach strajków w Gdańsku, Jastrzębiu, Szczecinie i innych miastach (emisja cyklu potrwa do 3 września). 28 sierpnia o godzinie 8:20 w programie „Polityka przy kawie” gościli dawni działacze „Solidarności”: Jerzy Borowczak i Ryszard Bugaj. 31 sierpnia o godzinie 20:25 Jedynka zaprasza na retransmisję koncertu jubileuszowego „My Naród” (powtórka 1 września, o godzinie 14:20 w TVP Polonia), który odbędzie się na terenie Stoczni Gdańskiej. Koncert jest manifestacją miłości do Ojczyzny, radosną, spontaniczną i pozytywną demonstracją patriotyzmu naszych czasów. Podczas tego koncertu wystąpią artyści polskiej sceny muzycznej: Krzysztof Cugowski, Natalia Przybysz, Skubas, Dawid Kwiatkowski, Tomek Lipiński, Lombard, Sztywny Pal Azji, Elektryczne Gitary, Daab, Jan Pietrzak, Eldo, Sexbomba, 4P SOLO, Złe Psy. Gwiazdą wydarzenia będzie Chris de Burgh. Otwierająca koncert piosenka – „Stąd ruszyła lawina” została specjalnie przygotowana na obchody 35-lecia „Solidarności” przez Krzysztofa Cugowskiego. Ostatnia, „Road to freedom”, to słynny utwór Lombardu. Koncert poprowadzą znani aktorzy młodego pokolenia: Maciej Musiał i Anna Próchniak.

Obszerne materiały poświęcone tematyce 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” będą obecne w najbliższych dniach we wszystkich wydaniach głównych programów informacyjnych TVP – „Wiadomościach” TVP1 i „Panoramie” TVP2.

W przeddzień obchodów, 30 sierpnia o godzinie 19:25 TVP INFO wyemituje reportaż poświęcony „Solidarności”. 31 bm. TVP INFO będzie szeroko relacjonować wydarzenia związane z rocznicą. Poświęcona zostanie jej także specjalna część programu „Minęła dwudziesta”.

Ofertę przygotowała dla widzów również TVP Historia. Już 28 sierpnia o godzinie 14:30 zobaczymy dokument w reż. Krzysztofa Kalukina „18 strajkowych dni – Dziennikarze. Media kłamią” o dziennikarzach, którzy podpisali oświadczenie protestujące przeciwko wypełnianiu ich obowiązków. Natomiast o godzinie 17:00 antena przedstawi reportaż „Strajk – koniec strajku”. To szczegółowy zapis przebiegu pertraktacji kierownictwa Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z delegacją rządową w Stoczni Gdańskiej im. Lenina od 18 do 31 sierpnia 1980 roku. 30 sierpnia o godzinie 19:40 antena zaprezentuje film „Solidarność, Solidarność…” (29 sierpnia o godzinie 13:05 i 1:50 w TVP Regionalna). Film składa się z 13 etiud polskich reżyserów, którzy dzielą się swymi refleksjami związanymi z powstaniem NSZZ „Solidarność”. O godzinie 21:45 antena wyemituje dokument „Doceniałam każdy przeżyty dzień” w reż. Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha, ukazujący postać Anny Walentynowicz, która po latach upokorzeń wystąpiła przeciwko władzy ludowej. W jej życiorysie odbija się historia naszego kraju na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. 31 sierpnia o godzinie 10:40 TVP Historia zaprasza na debatę „Spór o historię – 21 sierpniowych postulatów” (premiera), będącą próbą odpowiedzi na zasadnicze pytania – dlaczego wybuchły strajki, dlaczego 30 sierpnia 1980 roku podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim, co pozostało w naszym życiu społecznym i politycznym z marzeń o Polsce sprawiedliwej zawartych w robotniczych postulatach. Debatę poprowadzi Maciej Zakrocki, a jego rozmówcami będą profesorowie: Andrzej Friszke, Jerzy Eisler i Ryszard Bugaj. Tego samego dnia o godzinie 12:25 w TVP Historia będzie można obejrzeć dokument „17 dni”, ukazujący historię strajków roku 1980, poczynając od protestu w lokomotywowni w Lublinie, a kończąc na porozumieniu w Jastrzębiu. Bohaterowie tamtych wydarzeń mówią o swoich działaniach oraz ówczesnym postrzeganiu przyszłości kraju. Natomiast o godzinie 17:00 – film Ireneusza Englera „Sierpień”, który opowiada o rozmowach prowadzonych w słynnej sali BHP, do której kamera zajrzała zaledwie kilka razy. Autor skoncentrował się na zdarzeniach rozgrywających się na rozległym terenie stoczni i w pobliżu bramy wjazdowej. W filmie nie ma ani słowa komentarza. Mówią obrazy i ludzie, odbiorniki radiowe i megafony.

TVP Regionalna 28 sierpnia o godzinie 14:35 zaprasza widzów na dokument Ewy Róży Fabianowskiej „Co się stało z tym zjazdem?”, który traktuje o pierwszym zjeździe NSZZ „Solidarność” widzianym oczami grupy przyjaciół, inteligentów będących uczestnikami wydarzeń wtedy i komentujących je dzisiaj. 30 sierpnia o godzinie 21:45 (powtórka o godzinie 3:50) antena pokaże również reportaż „Solidarność – ludzie drugiego planu” (premiera), który przypomni pierwotne znaczenie słowa solidarność, które w latach 80. znaczyło jedność, bezinteresowną pomoc, społeczny zryw oraz wrażliwość na ludzką krzywdę. Przedstawione zostały osoby, po latach często zapomniane, które ryzykując wiele, pomagały represjonowanym oraz ich rodzinom. Z drugiego planu wspierali działaczy solidarnościowych i zwykłych ludzi. Kolejna propozycja TVP Regionalnej to reportaż „Człowiek z cienia” (31 sierpnia o godzinie 9:00 i 3:50) ukazujący postać Eugeniusz Szerkusa, który w 1962 roku rozpoczął pracę w Stoczni w Szczecinie i z tym zakładem związany był przez całe zawodowe życie. W sierpniu 1980 roku był jednym z organizatorów strajku. Był internowany, potem działał w „Solidarności”. Człowiek, o którym wiadomo niewiele, ale którego praca i działalność w ogromnym stopniu przyczyniły się do zmiany systemu.

TVP Kultura 28 sierpnia o godzinie 3:45 wyemituje dokument „Lech Wałęsa – portret (nie)dokończony” w reż. Agnieszki Piotrowskiej, w którym gdański artysta Kuba Pieleszek, usiłuje we współpracy z autorką dokumentu uzyskać zgodę na spotkanie z Lechem Wałęsą. Ma zamiar stworzyć obraz – rzeźbę przywódcy „Solidarności”. Film opowiada nieoczekiwaną historię tego przedsięwzięcia. Pokazuje również realia współczesnej Polski w kontraście z tym co działo się przed 1989 rokiem, stając się subiektywnym esejem o trudnościach relacjonowania historii i docierania do prawdy.

TVP Polonia 30 sierpnia o godzinie 13:00 przeprowadzi transmisję Mszy Św. z kościoła pw. św. Jana Bosko w Gdańsku, natomiast 31 sierpnia o godzinie 17:55 zaprasza widzów na film dokumentalny „Młodzi pytają o Sierpień” w reżyserii Ewy Górskiej, w którym Jerzy Borowczak, jeden z inicjatorów strajku w Stoczni Gdańskiej, odpowiada na pytania trójmiejskich licealistów, dotyczące przebiegu sierpniowego protestu w 1980 roku. Film jest bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *