4. sezon „Operacji Życie” w TVP1 HD

Nowy, 4. sezon „Operacji Życie” o transplantacji ze wszystkimi jej odcieniami: społecznym, medycznym i etycznym, rusza w TVP1 HD już 6 września 2014 roku. W pierwszym odcinku widzowie spotkają się m.in. z Jarosławem Jakimowiczem i jego synem Jeremiaszem.

Cykl dokumentalny „Operacja Życie”, poruszający tematykę transplantacji jest emitowany w TVP1 od 2011 roku. Od początku powstania seria cieszy się zainteresowaniem widzów. Autorzy pokazują w nim prawdziwe oblicze przeszczepiania narządów. Bohaterami „Operacji Życie” są pacjenci, ich rodziny, lekarze oraz osoby zawodowo zajmujące się koordynacją przeszczepiania w Polsce. Ich życiu i pracy towarzyszą olbrzymie emocje, zwycięstwa i niepowodzenia.

Pokazujemy ludzi, dla których przeszczep jest jedyną szansą na normalne życie. Pochodzą z różnych środowisk, są w różnym wieku, najmłodsi mają niespełna rok. Sporo uwagi poświęcamy też żywym dawcom, którzy zdecydowali się oddać swoim najbliższym część siebie – mówi Robert Kęder, współtwórca „Operacji Życie”.

W 4. serii „Operacji Życie” widzowie będą mogli obejrzeć dalsze losy dotychczasowych bohaterów (życie po przeszczepie) oraz poznać nowych, którzy o szansę nowego życia wciąż walczą, czekając na telefon ze szpitala z informacją o znalezieniu odpowiedniego dla nich organu. Nie zabraknie wzruszeń, łez szczęścia, nadziei, ale i tragedii. „Operacja Życie” to wyłącznie prawdziwe historie, a każda z nich opowiada o największym możliwym darze, jaki może dać człowiek drugiemu człowiekowi.

W pierwszym odcinku 4. serii „Operacja Życie” widzowie spotkają się m.in. z Jeremiaszem Jakimowiczem, który miał zaledwie rok, kiedy dostał fragment wątroby od ojca. Dzisiaj obaj – syn i ojciec (znany aktor Jarosław Jakimowicz) – są okazami zdrowia, intensywnie uprawiają sport, a mały Jeremiasz imponuje rówieśnikom kondycją i marzy o karierze piłkarza.

Jarosław Jakimowicz, jako dawca w przeszczepie rodzinnym, wiele lat temu podarował synowi fragment własnej wątroby. W grudniu 2013 roku otrzymał od Ministra Zdrowia Odznakę Zasłużonego Dawcy Przeszczepu.

Rodzicom, których dzieci oczekują na przeszczepienie powiedział: – (…) Nasza historia pokazuje, że może się udać. Jeremiasz żyje normalnie, biega, uprawia sporty, jak każde zdrowe dziecko. Po nim nie widać, że był chory. Mało tego, niedługo jedziemy do Krakowa na zawody sportowe dzieci dializowanych i po przeszczepie – Jeremiasz będzie startował w dyscyplinach lekkoatletycznych i pływaniu. To, co chciałbym powiedzieć rodzicom dzieci oczekujących na przeszczepienie może się wydać banalne. Należy wierzyć, że się uda i nie poddawać się, być konsekwentnym w walce o zdrowie i życie swojego dziecka, wyzbyć się obaw i nie upadać na duchu. Udana transplantacja, a już zwłaszcza przeczepienie rodzinne, które dobrze przebiegnie – a w to zawsze trzeba wierzyć i liczyć – jest dowodem na to, że nie trzeba zmieniać trybu życia. Zarówno dawca, jak i biorca mogą normalnie, aktywnie funkcjonować. (…) Transplantacja to nic strasznego, a dla dziecka (biorcy narządu) wcale nie musi to oznaczać, że w przyszłości będzie inaczej traktowane, czy będzie czuło się gorsze lub słabsze od rówieśników.

„Operacja życie”, IV sezon

Premiera: sobota, 6 września, godzina 10:00
Emisja: sobota, godzina 10:00

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *