40-lecie transmisji mszy świętych w Polskim Radiu

W najbliższą niedzielę, 20 września o godz. 9.00, z okazji 40. rocznicy wznowienia transmisji mszy świętych w Polskim Radiu, bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha odprawi uroczystą mszę „radiową”. Transmisji z bazyliki Św. Krzyża w Warszawie będzie można wysłuchać na antenie radiowej Jedynki.

Sprawdź godziny transmisji Mszy Świętej w PROGRAMIE TV

Transmisje mszy świętych w Polskim Radiu dla wielu pokoleń Polaków były niekiedy jedyną szansą uczestnictwa w niedzielnej liturgii. Na tyle ważną, że przed 40 laty ich wznowienia zażądali strajkujący robotnicy, wpisując jako jeden z 21 postulatów porozumień sierpniowych. 15 września 1980 roku odpowiednie dokumenty podpisali przedstawiciele Episkopatu i Komitetu do Spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”. Sześć dni później, w niedzielę 21 września, msza radiowa, jak ją od początku nazywano, po latach przerwy wróciła na antenę. Decyzją kard. Stefana Wyszyńskiego nadawana jest z kościoła Św. Krzyża w Warszawie.

Warto przypomnieć, że Polskie Radio transmitowało niedzielne msze święte jako pierwsza rozgłośnia na świecie od maja 1927 roku. Po przerwie wojennej ich emisję wznowiono w roku 1945, cztery lata później władze komunistyczne zdjęły je z anteny.

W najbliższą niedzielę, 20 września o godz. 9.00, uroczystą mszę świętą w rocznicę wznowienia transmisji w Polskim Radiu, w warszawskim kościele Świętego Krzyża celebrować będzie biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. Po godz. 8.00 w Programie 1 Polskiego Radia gościem „Familijnej Jedynki” będzie rektor bazyliki Św. Krzyża, ks. Zbigniew R. Berdychowski.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *