40. rocznica ogłoszenia stanu wojennego w Polsce w TVP

„Babilon. Raport o stanie wojennym”, „Paszporty wolności”, koncert „Po co nam wolność”, debata w Sejmie – to tylko niektóre pozycje oferty programowej przygotowanej dla widzów Telewizji Polskiej, aby uczcić 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce.

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

W niedzielę, 12 grudnia o godz. 20.15 Jedynka zaprasza na film „Babilon. Raport o stanie wojennym” w reżyserii Marka Bukowskiego. Scenariusz powstał na podstawie książki  Marka Nowakowskiego „Raport o stanie wojennym. Zapiski z codzienności”. Tłem przedstawionej w filmie opowieści są wydarzenia, które rozegrały się 3 maja 1982 r. na ulicach Warszawy. Występują w nim m.in.: Szymon Bukowski, Jolanta Fraszyńska, Przemysław Bluszcz, Krzysztof Wakuliński, Jacek Knap, Piotr Głowacki, Maciej Mikołajczyk. Film został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Sprawdź ofertę kanału TVP Historia w PROGRAMIE TV

Tego samego dnia o godz. 21.40 w TVP1 i TVP Historia, a 13 grudnia o 22.40 w TVP Polonia będzie wyemitowana gala  „Paszporty Wolności”, podczas której zostaną uhonorowani zasłużeni działacze antykomunistycznego podziemia lat 80., bohaterowie Solidarności. Inicjatorem tego wydarzenia jest Telewizja Polska, a projekt został zrealizowany przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenia „Godność” oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

W 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w poniedziałek, 13 grudnia o godz. 20.15 Telewizja Polska oraz IPN zapraszają do TVP1 na koncert „Po co nam Wolność”. Będzie to artystyczny hołd złożony ofiarom i bohaterom PRL-owskiego reżimu, którzy w zderzeniu z bezwzględnością i arogancją władzy wykazali niezwykłą odwagę i poświęcenie. Wśród wykonawców m.in.: Kasia Moś, Justyna Steczkowska, Kasia Cerekwicka, Grzegorz Hyży, Janusz Radek, Mateusz Ziółko. Po koncercie o godz. 21.25 wyemitowany zostanie film dokumentalny „Stan wojenny. Nie byliśmy sami”. Dokument Jana Czarlewskiego ukazuje reakcje wolnego świata i konsekwencje ogłoszenia stanu wojennego nad Wisłą w grudniu 1981 w kontekście nie tylko wielkiej polityki, ale także zwykłych ludzi i narodów, które solidaryzowały się z Polakami i im pomagali.

Następnie o godz. 22.35 w Jedynce odbędzie się debata zatytułowana „40. rocznica stanu wojennego – debata w Sejmie”, którą poprowadzi Krzysztof Ziemiec. W dyskusji o tematyce „Świadectwo walki, spuścizna buntu, czyli stan wojenny okiem działaczy opozycji antykomunistycznej” głos zabiorą: Zofia Romaszewska, Bogusław Sonik, Adam Borowski i Michał Aściukiewicz, a w panelu „Kobiety w stanie wojennym” rozmawiać będą: Elżbieta Witek, Ewa Tomaszewska oraz Ewa Józefowicz. W kolejnej dyskusji „Stan wojenny. Przesłanie dla współczesnych” udział wezmą: Jerzy Zelnik, prof. Sławomir Cenckiewicz, prof. Włodzimierz Suleja i Tomasz Kandziora. W części artystycznej wystąpi Jan Pietrzak.

Z okazji rocznicy TVP1 przypomni widzom produkcje związane z wydarzeniami grudniowymi – w sobotę, 11 grudnia o godz. 20.20 film Władysława Pasikowskiego, oparty na autentycznych wydarzeniach, prezentujący sylwetkę pułkownika Ryszarda Kuklińskiego „Jack Strong”. W rolę pułkownika wcielił Marcin Dorociński. Natomiast w czwartek, 16 grudnia o godz. 20:00 Jedynka zaprosi na film Kazimierza Kutza „Śmierć jak kromka chleba”, czyli filmowy zapis pacyfikacji kopalni „Wujek” z udziałem m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Treli, Jerzego Radziwiłowicza.

Tematyka związana z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce obecna będzie także na antenie TVP Historia. Wśród propozycji m.in.: w sobotę, 11 grudnia o godz. 19:00 w nowym odcinku teleturnieju Giganci Historii zatytułowanym „Karnawał Solidarności” uczestnicy sprawdzą swoją wiedzę na temat wydarzeń z lat 1980-1981. Wydarzeniom tego samego okresu zostanie poświęcony nowy odcinek cyklu „O roku ów”. Program w poniedziałek, 13 grudnia o godz. 17.55 poświęcony będzie okresowi pokojowej rewolucji Solidarności, od podpisania Porozumień Sierpniowych do 13 grudnia 1981 roku. Tego samego dnia o godz. 19.20 TVP Historia zaprasza na premierę dokumentalnego filmu Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka „Towarzysz generał idzie na wojnę”. Twórcy filmu starają się dotrzeć do prawdy o przyczynach i skutkach stanu wojennego. Odpowiedzialni za jego wprowadzenie utrzymywali latami mit, że był on koniecznością ze względu na realną groźbę radzieckiej interwencji zbrojnej w Polsce.

Źródło: Telewizja Polska

One Comment on “40. rocznica ogłoszenia stanu wojennego w Polsce w TVP”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *