Premierowy koncert w Trójce: prog-rockowa grupa ANKH świętuje jubileusz 30-lecia działalności

Gwiazdą kolejnego koncertu w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej będzie grupa ANKH, która świętuje w tym roku 30-lecie działalności. Zasłużona dla rocka progresywnego formacja wystąpi w Trójce w najbliższą niedzielę 12 grudnia. Transmisja wydarzenia na antenie, a także – w formie streamingu wideo – na Facebooku stacji, stronie trojka.polskieradio.pl oraz kanale YouTube Polskiego Radia. Koncert odbędzie się z udziałem publiczności – z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zaproszenia można zdobyć słuchając Trójki. Początek o godz. 19.05.

ANKH powstał w Kielcach w 1991 roku, a swoją nazwę zaczerpnął od starożytnego symbolu egipskiego – krzyża życia, atrybutu bogów, talizmanu przywracającego równowagę ciała i duszy. Grupa szybko znalazła drogę do serc słuchaczy. Jeszcze przed wydaniem debiutanckiego albumu, w 1994 roku, ANKH zdobył nagrody publiczności na festiwalach w rodzinnym mieście, a także w Jarocinie. Kolejne lata działalności zaowocowały następnymi płytami (do tej pory ukazało się ich osiem) oraz setkami koncertów zagranych w Polsce i za granicą – m.in. na festiwalach Rio Art Rock w Brazylii oraz Baja Prog w Meksyku.

Grupa zaskarbiła sobie uznanie krytyków muzycznych, a przy okazji zbudowała rzeszę wiernych fanów. Dwukrotnie, w 1996 i 1997 roku, zdobywała „Złotego Bączka” – wyróżnienie przyznawane przez uczestników Przystanku Woodstock (1995-2002). W 2008 roku została wyróżniona przez ministra kultury odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Obecnie formacja pracuje nad nowym albumem, który – podobnie jak promujący go utwór, oparty na wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – będzie nosił tytuł „Z wiatrem”. Kompozycje z tej właśnie płyty, przeplatane starszymi przebojami zespołu, złożą się na repertuar koncertu w Trójce. ANKH zagra w składzie: Piotr Krzemiński (wokal, gitara elektryczna), Michał Pastuszka (instrumenty klawiszowe, gitara elektryczna), Krzysztof Szmidt (gitara basowa), Joanna Chudyba (skrzypce) i Jan Rusin (perkusja).

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *