6-godzinne autorskie audycje w Polskim Radiu dla Ukrainy

Od piątku, 17 czerwca, autorskie audycje Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy wydłużone zostaną z czterech do sześciu godzin. Nadawane – w języku ukraińskim – na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy, dostępne są na częstotliwości 100,6 FM w Warszawie, na 98,6 FM w Przemyślu oraz na częstotliwości 93,3 MHz – w Hrubieszowie, a także w aplikacji mobilnej, playerze i w DAB+. W ofercie programowej nowe propozycje, m. in.: „Porady konsularne”, „O tym się mówi” oraz „Poradnik psychologiczny”.

Polskie Radio uruchomiło specjalną antenę w języku ukraińskim – Polskie Radio dla Ukrainy w Warszawie, na częstotliwości 100,6 FM 2 maja. Obecnie publiczny nadawca radiowy nadaje po ukraińsku na trzech częstotliwościach: w stolicy na 100,6 FM, w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie – na częstotliwości 93,3 MHz.

Polskie Radio udostępnia na tych częstotliwościach antenę dziennikarzom i współpracownikom Ukraińskiego Radia Publicznego UKR1, transmituje jego audycje oraz emitowało dotychczas – przez cztery godziny dziennie (17.00-21.00) – specjalne, autorskie programy Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Od piątku, 17 czerwca, Polskie Radio wydłuża nadawanie audycji o kolejne dwie godziny – będzie ich można słuchać w godz. 15.00-21.00. W programie m.in. informacje, gdzie znaleźć pomoc, jakie dokumenty wypełnić, by skorzystać z oferowanych projektów pomocowych, szczegóły działań polskiego rządu, samorządów oraz organizacji pożytku publicznego na rzecz uchodźców z Ukrainy, a także audycje poświęcone dziedzictwu kulturalnemu Polski i Ukrainy, w tym wspólnym elementom naszych kultur.

Nowe audycje Polskiego Radia dla Ukrainy to: „Porady konsularne” (cotygodniowe, tworzone we współpracy z Ambasadą oraz Konsulatami Generalnymi Ukrainy), „Na fali zdrowia” (poświęcone pytaniom związanym ze służbą zdrowia w Polsce, adresowane głównie do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski), „O tym się mówi” (codzienne audycje, poświęcone aktualnym wydarzeniom w Polsce i świecie), „Muzyka chwili”, „Rozmowa tygodnia”. W Polskim Radiu dla Ukrainy prezentowane są także przygotowane przez Polskie Radio Dzieciom, podcasty z lekcjami języka polskiego dla najmłodszych( w czwartki o godz. 18.35).

Nadal będą również nadawane audycje Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia na terytorium Ukrainy, również w Kijowie i Lwowie, na częstotliwościach UKF, partnerów Polskiego Radia dla Zagranicy – Hromadskiego Radia oraz Radia „Nezałeżnist”.

W programie znaleźć można informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie, o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, również praktyczne porady i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski – gdzie udać się po pomoc i w jaki sposób załatwić formalności.

Polskie Radio od początku agresji Rosji na Ukrainę nadaje serwisy w języku ukraińskim w Jedynce i Trójce. Obecnie w radiowej Jedynce (na falach długich 225KHz – dostępnych również na dużych obszarach Ukrainy i w prawie całej Europie) emitowane są trzy razy dziennie: po godzinie 10.00, 14.00 i 17.00, a w radiowej Trójce o godz. 10.30, 14.30 i 18.30. Są każdego dnia przygotowywane i realizowane przez Sekcję Ukraińską Polskiego Radia dla Zagranicy. Swoje serwisy w języku ukraińskim nadaje również Polskie Radio Kierowców. Dodatkowo na mocy porozumienia z publicznym Ukraińskim Radiem, od początku marca Polskie Radio na swojej częstotliwości DAB+ stale transmituje sygnał UKR1 na terytorium Polski.

Obywatele Ukrainy – przebywający w Polsce – mogą słuchać programu Ukraińskiego Radia także za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne „Polskie Radio” – do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store.

Dodatkowo antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF – dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu – w obwodach Donieckim i Ługańskim.

Portal PolskieRadio24.pl uruchomił całodobowy streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *