Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej dyrygenta Wojciecha Rajskiego w radiowej Dwójce

Wybitny dyrygent Wojciech Rajski obchodzi w tym roku 50-lecie pracy artystycznej. Jubilat przez wiele lat był związany z Polską Orkiestrą Radiową. To również założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, którą prowadzi do dziś. Jest pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic. Podczas najbliższego weekendu, 18-19 czerwca, Radiowa Dwójka wyemituje rozmowę z artystą oraz przypomni operę „Beata” Stanisława Moniuszki w wykonaniu orkiestry radiowej pod dyrekcją Maestro.

Wojciech Rajski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – w klasie prof. Bogusława Madeya. Debiutował w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1972 roku. W 1978, na zaproszenie Jana Krenza, który był dyrektorem artystycznym opery i filharmonii w Bonn, został pierwszym dyrygentem tej opery, a funkcję pełnił do 1981 roku. W lutym 1982 założył na Wybrzeżu orkiestrę kameralną, która już w tym samym roku koncertowała m.in. w Monachium, Hanowerze i Filharmonii Berlińskiej. Początkowo pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego, a od 1986 r. działa pod jego kierownictwem jako Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie.

Z orkiestrą, podczas tras koncertowych, odwiedził dwukrotnie Stany Zjednoczone, Chiny, Japonię i prawie wszystkie kraje europejskie.

W 1993 roku został dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej (obecnie Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie). W czasie trzynastoletniej pracy, do 2006 r., zrealizował dla Polskiego Radia ponad 4800 minut nagrań, co przełożyło się na wydanie 14 płyt kompaktowych, w tym m.in. – po raz pierwszy w historii fonografii – komplet dzieł na skrzypce i orkiestrę Karola Lipińskiego z udziałem znakomitego skrzypka Albrechta Breuningera. Łącznie w swoim dorobku fonograficznym dyrygent ma ponad 60 płyt.

Za jego kadencji Polska Orkiestra Radiowa wystąpiła 73 razy poza granicami kraju, między innymi we Francji, Włoszech, Szwajcarii, Szwecji, Holandii, Luksemburgu, Austrii, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Litwie i na Łotwie, grając w najważniejszych salach koncertowych – takich, jak mediolańska La Scala, turyńskie Audytorium Lingotto, amsterdamska sala Concertgebouw, czy w Alte Oper we Frankfurcie – wszędzie spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków.

Wojciech Rajski zapraszał do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego światowej sławy solistów – między innymi Aleksieja Sułtanowa, Rafała Blechacza, Stanisława Bunina, Natalię Gutman, Daniela Mullera-Schotta, Wolfganga Meyera, Juliana Steckla. Występował również z Mścisławem Rostropowiczem, Aleksandrą Kurzak, Roberto Alagną, Henrykiem Szeryngiem, Sabine Meyer, Ivo Pogoreliciem czy Krystianem Zimermanem, z którym dwukrotnie odbył tournée po Niemczech – z Junge Deutsche Philharmonie oraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot.

Obejmując dyrekcję Polskiej Orkiestry Radiowej rozpoczął jednocześnie działalność pedagogiczną w Niemczech, gdzie otrzymał tytuł profesora. Wykładał w Hochschule für Musik w Karlsruhe i następnie we Frankfurcie nad Menem.

Jako gościnny dyrygent współpracował z takimi orkiestrami, jak: Swisse Romaine, NDR Hannover czy Bayerische Rundfunk.

W 2010 roku odebrał tytuł profesora z rąk Prezydenta RP. Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń – m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005) czy Pomorską Nagrodę Artystyczną (2008).

W sobotę, 18 czerwca, radiowa Dwójka, w wieczornej audycji „Opera pod gwiazdami” przypomni jednoaktową operę komiczną „Beata” Stanisława Moniuszki. Będzie to wersja zrekonstruowana przez Krzysztofa Baculewskiego – w wykonaniu m.in. Chóru Filharmonii Narodowej i Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Wojciecha Rajskiego (nagranie z 2003 roku). Wśród solistów: Dorota Radomska i Urszula Kryger. Początek o godz. 20.00.

Z kolei w niedzielę, 19 czerwca, Maestro będzie gościem Marcina Majchrowskiego w audycji Cafe „Muza”. Obszerna rozmowa – ilustrowana fragmentami utworów z dorobku wybitnego dyrygenta – na antenie Dwójki w godz. 10.00-11.00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *