70. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz w Polskim Radiu

27 stycznia 2015 rou upłynie dokładnie 70 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje upamiętniające to wydarzenie.

Przez cały wtorek Pierwszy Program Polskiego Radia w specjalnych wejściach antenowych (w godzinach: 7:00, 7:50, 9:00, 11:00, 12:15, 15:00, 16:00, 17:00, 17:20) będzie na bieżąco informował o przebiegu uroczystości rocznicowych w Auschwitz-Birkenau. Relacje z Oświęcimia przeprowadzi specjalny wysłannik Radiowej Jedynki Krzysztof Horwat. Ponadto o godzinie 15:20 Pierwszy Program Polskiego Radia zaprasza na relacje z głównych obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, które będą miały miejsce przed Bramą Śmierci KL Auschwitz II–Birkenau.

W poniedziałek 26 stycznia w Dwójce o godzinie 21:00 w „Opowieściach po zmroku” zostanie przedstawiona historia wielkiej miłości, która połączyła w Auschwitz dwoje więźniów: Jerzego Bieleckiego i Cylę Cybulską. Opowiada ją Jerzy Bielecki, który jako młody chłopak trafił do obozu w jednym z pierwszych transportów, a tam poznał – Cylę.

We wtorkowym Poranku (27 stycznia) Wojciech Cegielski bezpośrednio z Muzeum Auschwitz-Birkenau zapowie wydarzenia tego dnia, a w „Pulsie świata” o godzinie 17:20 Krzysztof Renik i Paweł Jonas zastanowią się nad tym, jak współczesna polityka międzynarodowa splata się z polityką historyczną i, jak historia ciągle nie może stać się wyłącznie historią.

Wyjątkowe i cenne audycje będzie można usłyszeć w kolejne trzy wieczory w „Spotkaniach po zmroku”. Od wtorku do czwartku (27, 28 i 29 stycznia) o godzinie 21:00. 30 stycznia przypomniane zostaną audycje dokumentalne Pawła Sawickiego z cyklu „Auschwitz – między zbrodnią a świętością”. W programach wykorzystane zostały archiwalne nagrania, relacje byłych więźniów obozu i dokumenty dotyczące historii i życia w obozie.

Aktualności i relacje z obchodów na bieżąco pojawiać się będą w Wiadomościach Kulturalnych Dwójki.

Program 3 zrelacjonuje obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w serwisach informacyjnych – wieczorem w poniedziałek 26 stycznia i we wtorek 27 stycznia – przez cały dzień. Ponadto obecny na miejscu Damian Kwiek przygotuje specjalny materiał reporterski – rozmowę z byłymi więźniami obozu – emisja we wtorek w popołudniowym wydaniu „Zapraszamy do Trojki” (godziny 16:00-19:00).

W Nowinach Czwórki pojawią się informacje o obchodach 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Będzie można także posłuchać o „Żywej lekcji historii” w Słupsku, podczas której młodzież uczy się poprzez rozmowy z ocalonymi więźniami. Młody nauczyciel historii opowie o sposobach na niebanalne nauczanie tego przedmiotu. W audycji „Efekt: WOW” (godziny 16:00-18:00) zaprezentowana zostanie aplikacja „70 głosów Auschwitz”, która przybliża odbiorcom wydarzenia sprzed 70 lat z perspektywy 70 różnych świadków. W „Stacji Kultura” (godziny 10:00-11:00) zaproszenie na pokaz filmu dokumentalnego Moshe Zimmermanna pt. „Pizza w Auschwitz”, który będzie można obejrzeć 27 stycznia w Domu Spotkań z Historią. Film jest opowieścią o czasach zagłady wplecioną we współczesność.

Polskie Radio dla Zagranicy zaprasza na archiwalny wywiad z byłą więźniarką obozu Auschwitz-Birkenau Anną Zajfert. O swoich przemyśleniach po wizycie w obozie opowie amerykańska senator polskiego pochodzenia Barbara Mikulski. W magazynie „News From Poland” zaprezentowane zostaną wywiady z byłymi więźniami Auschwitz nagrane podczas specjalnego spotkania tuż przed 70. rocznicą. W programie również rozmowa z doktorem Piotrem Setkiewiczem, kierownikiem Centrum Badań w Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz profesorem Natalią Lebiediewą ze stowarzyszenia Memoriał. Profesor Andrzej Werner opowie o polskiej literaturze obozowej i twórczości Tadeusza Borowskiego.

Polskie Radio 24 będzie na bieżąco relacjonować uroczystości w Auschwitz-Birkenau. Reporterzy Informacyjnej Agencji Radiowej Wojciech Cegielski i Paweł Pawlica pojawią się na antenie w godzinach: 10:06, 11:06, 12:06, 13:06, 14:06, 15:06, 16:30, 18:06. PR 24 planuje również transmisje przemówień uczestników uroczystości. Ponadto w studiu o godzinie 13:15 pojawią się Jolanta Żyndul, historyk zajmujący się m.in. relacjami polsko-żydowskimi, oraz fotograf Maciej Nabrdalik, który od lat jeździ i fotografuje ocalałych więźniów niemieckich obozów zagłady i przeprowadza z nimi wywiady. PR 24 zrelacjonuje również uroczystości w Warszawie, które odbędą się pod pomnikiem Bohaterów Getta o godzinie 16:06 oraz wyemituje materiały dźwiękowe związane z Auschwitz-Birkenau.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *