Kilkadziesiąt pozycji na antenach Telewizji Polskiej upamiętni 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla TVP to nie tylko wyraz hołdu dla męstwa i heroizmu jego uczestników, lecz także pasjonująca opowieść o roli i znaczeniu Powstania dla współczesnych Polaków.

Filmy dokumentalne i fabularne, reportaże, debaty wybitnych publicystów i historyków, koncerty i audycje wspomnieniowe, transmisje, wywiady i relacje reporterskie – to gatunki, które TVP pokaże w ramach opowieści o 63 powstańczych dniach. Kamery TVP będą towarzyszyły uroczystościom i spotkaniom związanym z 72. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego od ostatnich dni lipca aż do 2 października, gdy nastąpi zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego i symboliczne zakończenie obchodów.

Szeroki zakres relacji rocznicowych przygotowało przede wszystkim TVP INFO. Obejmuje on m.in. uroczystości przy kamieniu “Żołnierzom Żywiciela” w parku przy ul. ks. J. Popiełuszki (29 lipca), spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą oraz uroczystość nadania orderów i odznaczeń państwowych (30 lipca). 31 lipca przy pomniku Powstania Warszawskiego kamery TVP INFO będą rejestrować polową mszę świętą, a także Apel Poległych i koncert “Nowe Pokolenie 16/44”.

1 sierpnia TVP INFO będzie transmitować Poranek z Muzeum Powstania Warszawskiego, składanie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela “Montera” – dowódcę Okręgu Warszawskiego AK – rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego (ul. Filtrowa 68), uroczystości przy Pomniku “Mokotów Walczący – 1944” w parku im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera oraz “Marsz Mokotowa” – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej.

O godzinie 12:00 w TVP INFO uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i składanie wieńców, następnie – uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego “Grota” u zbiegu ul. F. Chopina i Alei Ujazdowskich, uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej, składanie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela “Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W godzinę “W” TVP INFO będzie relacjonować Oddanie Hołdu Powstańcom na Cmentarzu na Woli, na Rondzie Dmowskiego, przy Placu Powstańców Warszawy i Placu Zamkowym, przy pomniku Gloria Victis. U schyłku tego szczególnego dnia TVP INFO będzie również obecne na uroczystości złożenia wieńców przy pomniku “Polegli – Niepokonani” (Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli) oraz na uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej.

1 sierpnia, tuż po głównym wydaniu “Wiadomości” (godzina 20:25), TVP1 HD przeprowadzi ze stołecznego Placu Piłsudskiego transmisję koncertu pt. “Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. W ramach tej akcji muzycznej mieszkańcy Stolicy – wraz z solistami Klementyną Umer, Wojciechem Myrczkiem i Piotrem Pieronem oraz z chórem kameralnym Gregorianum i instrumentalistami pod dyrekcją Andrzeja Borzyma Juniora – będą śpiewać powstańcze pieśni. Większość wykonywanych utworów powstała w trakcie walk w różnych dzielnicach – o tym powiedzą w specjalnie przygotowanych materiałach filmowych Powstańcy, uczestnicy wydarzeń. Całość poprowadzi Maciej Orłoś. Dzięki transmisji w Jedynce także widzowie TVP po raz kolejny poczują niezwykłą atmosferę sierpniowej rocznicy.

Kolejną premierą w TVP1 będzie film dokumentalny pt. “Odnaleziony walc” w cyklu “Świat Nieprzedstawiony” w reżyserii Julity Wołoszańskiej-Matysek. Jest to opowieść o odzyskanej po 72 latach miłości łączącej dwoje uczestników Powstania Warszawskiego. Andrzej Budzyński, dziś 90-latek i Barbara Żugajewicz-Kulińska, obecnie 87-letnia, stracili ze sobą kontakt w czasie Powstania. Barbara myślała, że Andrzej nie żyje, Andrzej był pewien, że jego narzeczona zginęła. Po wojnie Andrzej wyjechał do USA, gdzie zrobił karierę naukową. Barbara została w Polsce, w swoim domu w Klarysewie pod Warszawą. Oboje założyli rodziny. Już od wielu lat owdowiali, żyli samotnie, aż do ubiegłego roku, gdy Andrzej odnalazł w Internecie wywiad z Basią, dotyczący jej konspiracyjnej działalności w czasie II wojny. Wysłał pierwszy list. Ich historia zaczyna się od nowa… Andrzej – po kilkumiesięcznej korespondencji – przylatuje do Polski (emisja: 10 sierpnia, godzina 21:30).

1 sierpnia o godzinie 8:40 Jedynka przypomni film dokumentalny “Powstańcy czasu pokoju” autorstwa Anny Gołębickiej, Jana Radziukiewicza i Dariusza Kuciewicza. Film przedstawia główne założenia konkursu o Nagrodę im. Jana Rodowicza Anody i pokazuje jego laureatów poprzez pryzmat wartości, którym był on wierny. Producentem obrazu jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

O godzinie 9:30 Jedynka pokaże głośny dramat Janusza Morgensterna “Godzina “W”, zrealizowany na motywach opowiadania Jerzego Stefana Stawińskiego, zaś o godzinie 21:45 – fabularyzowany dokument Jana Komasy “Powstanie Warszawskie”, anonsowany jako “pierwszy na świecie fabularny dramat wojenny non-fiction”. Film wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego został zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, autentycznych kronik filmowych kręconych w sierpniu 1944 roku w Warszawie. W archiwalne materiały został wpleciony wątek fabularny. Głównym bohaterom głosu użyczyli aktorzy, m.in. Maciej Nawrocki, Michał Żurawski i Mirosław Zbrojewicz. Ten szczególny, rocznicowy dzień zamkną w TVP1 “Notacje – Teresa Bojarska. Początek Powstania” (godzina 4:00).

2 sierpnia o godzinie 23:10 Jedynka przypomni dramat wojenny Jana Łomnickiego “Akcja pod Arsenałem” ze znakomitymi kreacjami Ryszarda Gajewskiego – Aleksy Dawidowski “Alek”, Mirosława Konarowskiego – Tadeusz Zawadzki “Zośka”, Cezarego Morawskiego – Jan Bytnar “Rudy”, Jana Englerta – Stanisław Broniewski “Stefan Orsza”, Zbigniewa Zapasiewicza – Stanisław Bytnar, ojciec “Rudego”. Film odtwarza autentyczne wydarzenia z okresu okupacji – słynną akcję Szarych Szeregów, podczas której uwolniono 25 więźniów przewożonych z siedziby gestapo w Alei Szucha do więzienia na Pawiaku. Wydarzenia te stały się kanwą książek “Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego i “Akcja pod Arsenałem” Stanisława Broniewskiego.

W środę, 3 sierpnia, tematyka Powstania Warszawskiego powróci w kolejnym odcinku z cyklu “Notacje”, którego bohaterem będzie fotograf, Eugeniusz Haneman, dokumentujący przebieg Powstania na zlecenie Delegatury Rządu na Kraj (godzina 2:40). 4 sierpnia, w ramach cyklu “Lato z dokumentem”, TVP1 powtórzy “Honor miasta” Eugeniusza Starky’ego (godzina 2:30), zaś o godzinie 3:35, w ramach cyklu “Notacje”, przedstawi sylwetkę Edmunda Baranowskiego ps. “Jur”, żołnierza batalionu “Miotła” Zgrupowania “Radosław”, odznaczonego przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

TVP2 HD przygotowała na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego premierę muzyczną – koncert pt. “Historie. Smolik/Grosiak/Miuosh” (1 sierpnia, godzina 23:30). W 72. rocznicę wybuchu Powstania Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy artystę, który od lat jest na polskim rynku synonimem oryginalności i jakości, jednego z najlepszych polskich producentów – Smolika. Efektem tej współpracy jest płyta “Historie” z gościnnym udziałem Natalii Grosiak i Miuosha, którzy są autorami tekstów na płycie. Artyści zaproszeni do tego wyjątkowego projektu zmierzyli się z niezwykłym materiałem wspomnieniowym, dotyczącym życia Powstańców po Powstaniu Warszawskim. Te poruszające historie opowiadają o tym, jak głębokie piętno na życiu Powstańców odcisnęły wydarzenia z 1944 roku, jak potoczyły się dalsze losy mieszkańców Warszawy i czy po latach wojny odnaleźli swoich bliskich. Część z tych historii kończy się szczęśliwym i wzruszającym finałem, jednak wiele z nich przepełnionych jest dramatycznym zmaganiem z powojenną rzeczywistością.

O godzinie 16:45 (powtórka: godzina 4:00) TVP2 przypomni dokument Krzysztofa Rogulskiego “Roznosiciele radości” o młodych “listonoszach” Harcerskiej Poczty Polowej.

Źródło: Telewizja Polska

Share and Enjoy !

0Shares
0 0