75. rocznia 1 września 1939 w Telewizji Polskiej

Wspólne wydanie głównych programów informacyjnych Telewizji Polskiej, niemieckiej ZDF i brytyjskiej BBC będzie symbolicznie najważniejszym wydarzeniem obchodów wybuchu II wojny światowej. Ale na antenach TVP pozycji poświęconych 75. Rocznicy będzie w sumie blisko sto, w tym bardzo ważny wspólny premierowy film dokumentalny polskiego i niemieckiego nadawcy publicznego, zaś TVP INFO towarzyszyć będzie wszystkim ważnym wydarzeniom rocznicowym.

Tradycyjnie najbogatszą ofertę wspomnieniową mieć będzie TVP Historia, która przygotowała w związku z 1 września ponad 40 pozycji. Jednak z racji na wagę 75. rocznicy bardzo wiele do zaproponowania widzom mają też TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Regionalna oraz TVP Seriale.

Już w poniedziałek 25 sierpnia na antenie TVP1 HD pojawi się mocny rocznicowy akord: „Pianista” Romana Polańskiego z Adrienem Brodym (godzina 22:10, w cyklu Wojna i pamięć). Tego samego dnia TVP2 HD nada o 23:10 trzecią, ostatnią, część znakomitego angielskiego dokumentu „Złowroga charyzma Adolfa Hitlera” Laurence’a Reese’a.

Warto też pamiętać, że właśnie ze względu na rocznicę już od 23 czerwca i aż do 10 listopada TVP Seriale (w poniedziałki i soboty o godzinie 8:20 i 19:55) i TVP Historia od 6 sierpnia do 9 września (codziennie o 9:00 i 17:00) pokazują znakomity serial „Pogranicze w ogniu” o wywiadach, polskim i niemieckim, przed wybuchem II wojny światowej.

Tej samej pasjonującej tematyki dotyczy wspólne dzieło TVP i BBC Worldwide „Szpiedzy w Warszawie”, serial sensacyjny na podstawie bestsellerowej powieści Alana Fursta, który TVP1 HD pokaże 28 i 29 sierpnia (pierwszego dnia odc. 1 o 22:20 i odc. 2 o 23:20, a dnia następnego dwa kolejne odcinki o 22:40 i 23:40). Chwilę później, w nocy o 1:35, zobaczyć będzie można „Westerplatte” Stanisława Różewicza – polski dramat wojenny z 1967 roku z wielką rolą Zygmunta Hubnera. Powtórzony on będzie 31 sierpnia o 22:20.

Już 29 sierpnia TVP Kultura o godzinie 14:40 zaprosi na archiwalny program „Zaśpiewajmy to jeszcze raz – Spoza gór i rzek”, w którym piosenki żołnierskie, partyzanckie i powstańcze, ilustrowane i przeplatane są materiałami archiwalnymi z czasów wojny. Natomiast 30 i 31 sierpnia TVP Polonia (odpowiednio o godzinie 15:00, 4:30 i ponownie 15:00) przypomni filmową wersję wojennego dramatu Leona Kruczkowskiego „Niemcy” z 1996 roku w reż. Zbigniewa Kamińskiego z Beatą Tyszkiewicz i Perem Oscarsonem (TVP Historia też pokaże ten film – 3 września o 23:35).

Także 30 sierpnia TVP Regionalna (o godzinie 23:15 i 5:05 oraz w tych samych godzinach dzień później) wyemituje dokument Leszka Wasiuty „Zaczęło się 1 września – Cisza przed burzą”, a 31 sierpnia o 21:45 reportaż „Wieluń – podniebny atak”.

Kluczową pozycją programową 1 września będzie w TVP1 HD „Wielki Test z Historii. II Wojna Światowa” o godzinie 20:40 (powtórzy go o 13:45 następnego dnia TVP Polonia). Godne uwagi są jednak też dwa znakomite dokumenty (o godzinie 8:35 „Uciekinier” Marka Tomasza Pawłowskiego i o 22:25 angielskie „Kulisy II Wojny Światowej” cz. 1) oraz o 1:20 francusko-niemiecko-polska fabuła „Polana pośród brzeziny” z Anouk Aimee, Augustem Diehlem i Zbigniewem Zamachowskim.

TVP2 HD z kolei tego dnia o 22:50 zaprosi na „Inny świat” – dokument Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reinharta, którego główną bohaterką i narratorką jest Danuta Szaflarska, zaś w jej wspomnieniach temat wojny i okupacji zajmuje ważne miejsce.

Natomiast TVP Kultura od 1 września rozpoczyna emisję serialu „Polskie drogi”, który będzie nadawany codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:10 i 15:20, a w Panoramie kina polskiego o 20:20 (powtórka o 00:55) przypomni „Krajobraz po bitwie” Andrzeja Wajdy, z Danielem Olbrychskim, Stanisławą Celińską, Aleksandrem Bardinim, Tadeuszem Janczarem i Zygmuntem Malanowiczem.

TVP Polonia tego dnia m.in. o 13:45 pokaże „Atak Hitlera na Polskę. Jak rozpoczęła się II wojna światowa” – dokument polsko-niemiecki, a TVP Regionalna o godzinie 12:05 dwuczęściowy dokument Leszka Wasiuty „Zaczęło się 1 września”.

2 września o godzinie 20:20 TVP1 HD pokaże pierwszą część wielkiej premierowej dokumentalnej koprodukcji niemieckiej ZDF i polskiej TVP „Druga woja światowa. Pierwszy dzień” (powtórka 5 września o 9:20) w reż. Christiana Frey’a. Jej druga część – „Druga wojna światowa. Pierwsza ofiara” w reż. Petera Hartla zostanie wyemitowana tydzień później, czyli 9 września o godzinie 20:20, (powtórka 12 września, o godzinie 9:20).

Całość powstała z dużym udziałem Polaków, od etapu przygotowań i konsultacji (głównym konsultantem z polskiej strony był prof. Tomasz Szarota) aż po ostateczny efekt ekranowy. O swoich doświadczeniach mówić będą zarówno powszechnie znani nasi rodacy (Andrzej Wajda, Roman Polański), jak i nieznani, ale mających niezwykłe historie do opowiedzenia, oraz wybitni polscy i europejscy historycy (Paweł Machcewicz, Ian Kershaw, Richard Overy, Soenke Neitzel, Jochen Böhler).

Pierwsza część przedstawia wydarzenia poprzedzające wybuch II wojny światowej, świadczące o konsekwentnych przygotowaniach Hitlera do napaści na Polskę. Druga koncentruje się na relacjach osób, które w początkach wojny były dziećmi. W tej części też usłyszymy opinie polskich ekspertów, specjalizujących się w badaniu dziejów Niemiec i Polski: profesorów Bogdana Musiała oraz Pawła Machcewicza.

Ten dwuczęściowy dokument nie będzie jedyną pozycją poświęconą rocznicy po dniu 1 września. Na antenach TVP przez kolejne dni będzie obecna szeroka i różnorodna oferta programowa, odnosząca się na różne sposoby do września ’39 i II wojny. Najciekawsze z niej to niewątpliwie planowana przez TVP2 HD na środę i czwartek, 3 i 4 września emisja „Bękartów wojny” Quentina Tarantino oraz start 7 września siódmej serii „Czas honoru”, zaś w TVP1 HD – „Katyń” Andrzej Wajdy, 15 września o 20:25.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *