77. rocznica Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

Na stronie polskieradio.pl i polskieradio24.pl o godz. 17.00 odbędzie się transmisja wideo z godziny „W” w Warszawie, a o godz. 20.30 premiera koncertu z Muzeum Powstania Warszawskiego „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Historię Powstania dzień po dniu przybliży serwis specjalny: „77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii”, zawierający setki archiwalnych dźwięków oraz filmów ze wspomnieniami uczestników walk.

Z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego Program 1 Polskiego Radia przygotował cykl dwuminutowych wspomnień Powstańców w formie ośmiu odcinków, które emitowane będą 1 sierpnia o godz. 6.50, 7.50, 8.50, 10.50, 11.50, 17.55, 18.50 i 19.50. Usłyszymy m.in. dowódcę Armii Krajowej, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, Danutę Kaczyńską ps. „Rena” – sanitariuszkę batalionu „Parasol”, a także wielu innych bohaterów powstańczych walk. O godzinie „W” na antenie wybrzmią syreny alarmowe, a o 17.10 rozpocznie się audycja specjalna „Opowieść o Andrzeju Morro”. O godz. 20.00 wyemitowana zostanie kolejna audycja przygotowana specjalnie z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstawania Warszawskiego m.in. z fragmentami koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

Program 2 Polskiego Radia wyemituje słuchowiska poruszające temat powstania. W sobotę 31 lipca o godz. 21.00 „Odyseja Xięcia” w reżyserii Dariusza Błaszczyka na podstawie książki „Zośka i Parasol” Aleksandra Kamińskiego oraz Pamiętników Żołnierzy Batalionu AK „Zośka”. Występują m.in. Anna Cieślak, Łukasz Garlicki, Rafał Zawierucha. W niedzielę 1 sierpnia o g. 21.00 „Moje zakazane podwórze” w reżyserii Waldemara Modestowicza. W sobotę w „Miejscówce z Dwójką” Anna Bojara i Jan Emil Młynarski z Warszawskiego Combo Tanecznego wystąpią w repertuarze poświęconym melodiom stolicy z okresu międzywojnia i okupacji. Ponadto w niedzielę od godz. 09.30 w „Magazynie filmowym” Beata Kwiatkowska opowie o Powstaniu Warszawskim w filmie.

77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Program 3 Polskiego Radia uczci m.in. wyjątkowym koncertem Damiana Ukeje, który zinterpretuje poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wydarzenia będzie można posłuchać w niedzielę 1 sierpnia na antenie Trójki, a także zobaczyć – w formie streamingu wideo – na Facebooku stacji, stronie głównej polskieradio.pl, trojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Polskiego Radia. Początek o godz. 19.05. Już godzinę później w ramach „Sceny teatralnej Trójki” słuchowisko Teatru Polskiego Radia „Krzysztof Kamil Baczyński – Autobiografia” w reżyserii Janusza Kukuły.

Czwórka w ostatni dzień lipca, tuż przed 77. rocznicą Powstania Warszawskiego zapowie premierę monodramu – „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” – opowieści o najsłynniejszej śpiewaczce żydowskiego pochodzenia. 1 sierpnia w audycji „Artystyczny wybieg” z okazji setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przypomnienie jego sylwetki oraz gość: Artur Gotz – pomysłodawca, reżyser i główny wykonawca w koncercie „Wola 44”. Z kolei o godz. 16.05 w „Faktofonii” rozmówczynią Agaty Nawotnik będzie Agnieszka Cubała, autorka książek: „Miłość ’44”, „Kobiety ’44” oraz ostatnio „Warszawskie dzieci ‘44”.

Na antenie Polskiego Radia 24 w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pojawią się eksperci, publicyści, historycy, uczestnicy Powstania Warszawskiego, autorzy publikacji i opracowań o tematyce powstańczej. Temat zostanie również szeroko podjęty w serwisach i magazynach informacyjnych. Na portalu przez cały dzień publikowane będą artykuły na temat Powstania Warszawskiego. Będą to m.in. archiwalne wspomnienia, rozmowy z Powstańcami, żyjącymi świadkami wydarzeń 1944 roku – m.in. z Walentyną Słonecką ps. Wala i Juliuszem Kuleszą ps. Julek. Na stronie internetowej stacji premiera reportażu wideo o warszawskim Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich oraz niezwykłe zdjęcia Eugeniusza Lokajskiego, które obrazują powstańczą Warszawę.

W niedzielę o godz. 9.00 w audycji „Niebieska Szkatułka” Polskie Radio Dzieciom wybierze się pod Pomnik Małego Powstańca. W „Źródełku”, audycji współrealizowanej z Radiowym Centrum Kultury Ludowej, zabrzmią powstańcze pieśni w wykonaniu Joszka Brody. O godz. 17.00 w „Kulturotece” audycja z Muzeum Powstania Warszawskiego, w tym rozmowa z Michałem Rusinkiem o książce „Zaklęcie na W”, opowiadającej historię młodego Włodka, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły rozpoczyna się wojna. Od godz. 21.00 „Kulturalna Strefa” – audycja dla dorosłych, upamiętniająca wydarzenia 1 sierpnia. Polskie Radio Chopin zaplanowało 1 sierpnia o godz. 9.00 specjalne wydanie „Weekendowego potpourri”, a od godz. 15.00 dwugodzinną muzyczną audycję specjalną z pieśniami powstańczymi. Polskie Radio Kierowców na antenie będzie mówić o tym, jak kierowcy obchodzą rocznicę Powstania. W „Wysokich obrotach” i audycji „Na Luzie” dziennikarze zapytają kierowców, czy jest to dla nich ważny dzień, zwłaszcza w kontekście Warszawy – jako symbolu miasta, które zatrzymuje się na ten jeden, wyjątkowy moment. O godz. 17.00 z radioodbiorników zabrzmi dźwięk syren. O rocznicy Powstania będzie można także usłyszeć w Polskim Radiu dla Zagranicy.

Portale internetowe Polskiego Radia w dzień rocznicy wybuchu Powstania, a także przed 1 sierpnia i kolejnych dniach po rocznicy publikować będą wiele artykułów, opisujących najważniejsze wydarzenia z bohaterskiej walki Powstańców.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *