79.rocznica Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Polskie Radio oddaje hołd bohaterom i przygotowuje bogaty program dedykowany temu ważnemu wydarzeniu w historii Polski. Anteny publicznego nadawcy radiowego aktywnie włączają się w obchody, oferując słuchaczom unikatowe materiały, archiwalne nagrania, rozmowy z ekspertami i historykami oraz transmisje obchodów uroczystości państwowych.

1 sierpnia Polskie Radio zaprasza do wysłuchania wyjątkowych programów i wzięcia udziału w uroczystościach rocznicowych. Na antenach Polskiego Radia obecne będą specjalne audycje z archiwalnymi nagraniami, rozmowy z ekspertami i historykami, przybliżającymi bohaterską historię Powstania Warszawskiego i jego uczestników. Słuchacze Polskiego Radia będą mieli również okazję wysłuchać powstańczych pieśni, które towarzyszyły warszawiakom podczas sierpniowych dni. Tegoroczne obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego stanowią ważną okazję do upamiętnienia i refleksji nad historią Polski oraz docenienia dziedzictwa bohaterów, którzy walczyli za wolność i niepodległość naszego kraju.

1 sierpnia Program 1 Polskiego Radia przypomni wydarzenia z 1 sierpnia 1944 roku w stolicy w formie dziesięciu odcinków (co godzinę od godz. 6.50 do godz. 16.50). Temat powstania będzie obecny na antenie radiowej Jedynki m. in. w audycjach: „Po drugiej stronie lustra” (godz. 00.00), „Noc z reportażem” (godz. 1.00- 3.00), „Tak to bywało” (godz. 3.00-5.00). Gośćmi „Sygnałów Dnia” będą: Minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta i Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. W audycji „Eureka” (godz. 19.30) rozmowa z profesorem Janem Żarynem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. O 20.30 radiowa Jedynka zaprasza na transmisję koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

W radiowej Dwójce do 4 sierpnia w audycji „To się czyta” (godz. 11.00) można słuchać „Kwatery bożych pomyleńców” Władysława Zambrzyckiego, a od godz. 12.45 w „Głosy z przeszłości”: Powstańcy 1944 – wspomnienia. 1 sierpnia Dorota Gacek zaprasza na audycję specjalną „Przyjaciele, poeci, powstańcy” o przyjaźni Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego (godz. 15.00), a o godz. 17.00 emisja słuchowiska dokumentalnego Bożeny Markowskiej „Szpital Dobrej Woli” na motywach Książki raportów lekarza dyżurnego Szpitala Wolskiego.

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia 1 sierpnia w każdej godzinie, od rana do godz. 17:00 wybrzmią archiwalne wspomnienia powstańców. Dodatkowo trzy Serwisy Trójki (16:30, 17:00, 17:30) będą nadawana z centrum stolicy przygotowującej się do oddania hołdu powstańcom. Relacje z obchodów rocznicowych pojawią się także w Serwisach Trójki i w popołudniowym „Zapraszamy do Trójki”, a wieczorem reportaż okolicznościowy poświęcony rocznicy o godz. 22.00.

1 sierpnia w radiowej Czwórce tematyka związana z Powstaniem Warszawskim obecna będzie m .in. w audycjach: „Pierwsze słyszę” (godz. 7.00), „Stacja Kultura”, „Muzyczny Lunch” i „Reset”. Gościem „Wieczoru z Czwórką” będzie Agnieszka Cubała – autorka 11 książek o Powstaniu Warszawskim.

We wtorek, 1 sierpnia w Polskim Radiu 24 dominować będzie tematyka związana z tegorocznymi obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Stacja zaplanowała transmisje obchodów państwowych z udziałem najważniejszych osób w państwie, dźwięki archiwalne, relacje reporterskie i rozmowy Adriana Klarenbacha z powstańcami warszawskimi. Temat rocznicowy pojawi się w m. in. w „Debacie Dnia” i „Kwadraturze kultury”.

Polskie Radio Chopin zaprasza 1 sierpnia na dwie audycje specjalne Małgorzaty Pęcińskiej (godz. 11.00 i godz. 16.00).

Tematyka związana z 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego pojawi się także na pozostałych antenach Polskiego Radia.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *