85. rocznica Osieckiej w Trójce

Program 3 Polskiego Radia zaprasza na wyjątkowe wydarzenia wypełnione wspomnieniami o Agnieszce Osieckiej. Wybitnej poetce, która przez wiele lat związana była z publicznym nadawcą – m.in. jako prowadząca Radiowe Studio Piosenki – Trójka zadedykuje sobotni wieczór, 9 października, w 85. rocznicę urodzin artystki. W programie: audycja specjalna połączona z koncertem „Życia rysy – Agnieszka Osiecka” – nadawana na żywo ze studia jej imienia i prowadzona przez Romana Dziewońskiego – oraz uroczysty koncert „To, co najpiękniejsze”. Transmisja obu wydarzeń na antenie Programu 3, w mediach społecznościowych stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Podczas uroczystego koncertu z cyklu „To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach” w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (początek o godz. 20.00) zaśpiewają: Ania Rusowicz, Dorota Miśkiewicz, Monika Borzym, Iza Połońska, Igor Herbut, Janusz Radek i Marcin Januszkiewicz. Artyści wykonają ponadczasowe piosenki z tekstami Osieckiej, jak m.in.: „Na całych jeziorach Ty”, „Zielono mi”, „Nim wstanie dzień”, „Wariatka tańczy”, „Okularnicy”, „Ludzkie gadanie”, „Uciekaj moje serce”, czy „Niech żyje bal”. Kierownikiem muzycznym wydarzenia oraz autorem nowych aranżacji, dobrze nam znanych piosenek, jest Tomasz Szymuś. Na finał wieczoru zaplanowany został występ-niespodzianka. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Rady Mediów Narodowych.

– Język. Kocham imiesłowy, giętkie czasowniki, zawijasy składni. W jakim języku mogłabym powiedzieć: Kto czeka na ciebie łzą się bławacąc („Rozmowy w tańcu”, Agnieszka Osiecka) – przypomina słowa poetki Roman Dziewoński z radiowej Trójki. Zdaniem dziennikarza, który znał osobiście Osiecką, polszczyzna była żywiołem poetki, a jej wyobraźnia pozwalała przy tej okazji rozwijać wyobraźnię odbiorców. – Wiersze i teksty pióra Agnieszki Osieckiej są inspiracją a przede wszystkim punktem odniesienia do wszystkiego, co ukrywa się pod mianem piosenki literackiej. Nas niezmiennie interesuje odkrywanie na nowo, poprzez rzemiosło i talent wykonawców, smutno-wesołej życiowej filozofii, jak o niej mówiła, pozostawionej nam w darze przez Agnieszkę – dodaje Dziewoński, który jest autorem specjalnej audycji koncertowej „Życia Rysy – Agnieszka Osiecka”. Jej premiera już w sobotę 9 października o godz. 18.00 w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Trójce. Wystąpią: Stanisława Celińska, Skaldowie i Marcin Januszkiewicz, a gościem specjalnym będzie Hanna Bakuła – przyjaciółka Agnieszki. Wydarzenie wpisuje się w akcję antenową Trójki „Mamy kota na punkcie… Osieckiej”.

A już dziś dostępny jest specjalny serwis radiowej Trójki zyciarysy.polskieradio.pl, w którym znaleźć można zapis kolejnych opowieści o Agnieszce – emitowanych premierowo w każdą niedzielę w audycji „Do trzech razy nuta” Romana Dziewońskiego. „Życia Rysy” to cykl Programu 3 Polskiego Radia, który ma przybliżyć młodszemu pokoleniu, a starszemu przypomnieć – sylwetki wielkich artystów, bez których historia polskiej piosenki byłaby o wiele uboższa. Ich życiorysy, ich historie, szczególnie te opowiadane z perspektywy bardziej osobistej, a często mniej znanej. Bohaterka pierwszej odsłony jest Agnieszka Osiecka, a kolejnymi będą: Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora, Jonasz Kofta, Andrzej Waligórski i Jan Kaczmarek.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *