85. urodziny Dwójki: Skalpel w koncertowym cyklu „Jazz.PL”

W ramach koncertowego cyklu radiowej Dwójki czas na Skalpel. W programie wieczoru pojawią się najpopularniejsze utwory z dotychczasowego dorobku wrocławskiego duetu, ale również muzyczne niespodzianki. Premiera wydarzenia w piątek, 14 stycznia, o godz. 18.00 na antenie Dwójki. Koncert będzie dostępny również – w streamingu wideo – na Facebooku i kanale YouTube stacji oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl. Wydarzenie z udziałem publiczności – z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na słuchaczy czekają zaproszenia – można je zdobyć słuchając Dwójki.

Ambientowy jazz z hiphopowym zacięciem i domieszką easy listening – tak swoje brzmienie definiują Marcin Cichy i Igor Pudło, artyści tworzący Skalpel. Ich występ dla świętującej 85. urodziny radiowej Dwójki będzie bardzo wyjątkowy. A jedną z niespodzianek będzie premierowa propozycja, przygotowana specjalnie na ten koncert – wrocławscy artyści wykorzystają w niej solowe nagranie Tomasza Stańki pochodzące z Archiwum Polskiego Radia. – Muzyka tego artysty inspirowała nas od początku naszej działalności, często zapożyczaliśmy dźwięki z jego płyt. Dzięki radiowemu archiwum zapoznaliśmy się z kilkoma utworami solowymi Tomasza Stańki z lat 70. Opracowaliśmy jeden z nich – zatytułowany „Upojenie”. Wykonamy go na początku piątkowego koncertu – mówią Igor Pudło i Marcin Cichy. W studiu S3 Polskiego Radia w Warszawie Skapel wystąpi tym razem jako kwintet –Igorowi i Marcinowi towarzyszyć będą: Damian Kostka (kontrabas), Piotr Rakowski (wibrafon) oraz Rafał Dutkiewicz (perkusja).

W programie koncertu znajdą się także utwory z poprzednich płyt Skalpela, w tym z wydanego w 2020 roku albumu „Highlight”, który otworzył kolejny rozdział w karierze grupy. To płyta, na której punkty odniesienia wyznaczane są przez fusion Milesa Davisa, minimal music czy elektroniczną spuściznę wytwórni Warp i Ninja Tune.

Patrząc głębiej w dyskografię Skalpela, już wraz z albumem „Transit”, duet wyszedł daleko poza polskie inspiracje. Wówczas ambient, swing, latino, trip hop, broken beat i jazz zmieszały się w oryginalnej i świeżej formie. Z kolei na pierwszych dwóch albumach dla Ninja Tune („Skalpel” i „Konfusion”), duet przełożył na język współczesnej elektroniki brzmienie i klimat polskiego jazzu z lat 60. i 70., tworząc muzykę o wyrafinowanej strukturze i dużym ładunku emocjonalnym.

Koncert poprowadzą Roch Siciński i Piotr Metz.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *