Cykl dokumentalny „Przestrzeń pamięci” w TVP Historia

TVP Historia zaprasza widzów na premierę cyklu dokumentalnego „Przestrzeń pamięci”, prezentującego najciekawsze muzea w Polsce. Marcin Wikło, prowadzący program, będzie rozmawiać z osobami związanymi z historią muzeów oraz muzealnikami. Emisja pierwszego odcinka cyklu w niedzielę, 16 stycznia o godz. 10:35 na antenie TVP Historia.

Sprawdź godziny emisji cyklu „Przestrzeń pamięci” w PROGRAMIE TV

Pierwszy odcinek cyklu będzie poświęcony Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Muzeum mieści się niedaleko Dworca Poleskiego, z którego w latach 1940-1941 Sowieci wywozili ludzi na Syberię. Dla Polaków nie jest to tylko nazwa geograficzna, ale pojęcie symbolizujące niewolę i cierpienie wielu pokoleń naszych rodaków. Jako pierwsi na Syberię trafili w XVII wieku jeńcy walk Stefana Batorego z carem Rosji Iwanem IV Groźnym. Na Sybir władze carskie wysłały tysiące powstańców listopadowych i styczniowych, uczestników rewolucji 1905 roku oraz wielu bohaterów, którzy aż do wybuchu Wielkiej Wojny w 1914 roku walczyli o odzyskanie niepodległości i wyrwanie spod dominacji rosyjskiej. Zsyłka do obozów, w których panowały nieludzie warunki, była metodą karania polskich buntowników także w czasach ZSRR. Sowieci wywozili na Syberię Polaków w ramach tzw. „operacji polskiej” w latach 1937-1938 oraz po agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku, a także po zakończeniu II wojny światowej. Tym wszystkim pokoleniom Polaków poświęcone jest Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Gośćmi pierwszego odcinka będą historycy odpowiedzialni za ekspozycję w Muzeum Pamięci Sybiru: prof. dr hab. Wojciech Śleszyński – dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Monika Szarejko – kierownik Działu Wystawy Stałej oraz Paweł Kalisz – adiunkt Dział Wystawy Stałej.

Twórcy programu odwiedzą również m.in.: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej oraz Muzeum Narodowe w Lublinie.

Sprawdź ofertę kanału TVP Historia w PROGRAMIE TV

Premiera cyklu „Przestrzeń pamięci” – odc. 1: Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku w niedzielę, 16 stycznia o godzinie 10:35 w TVP Historia. Następne odcinki programu emitowane będą w kolejne niedziele stycznia i lutego o godzinie 10:35 na antenie TVP Historia.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *