85. urodziny radiowej Dwójki: premierowy koncert jazzowego septetu Tomasza Dąbrowskiego

Radiowa Dwójka w piątkowym paśmie koncertowym „Jazz.PL” już od ponad roku prezentuje całe spektrum rodzimego jazzu. Teraz czas na muzykę improwizowaną, odbiegającą od jazzowego mainstreamu. W piątek, 11 lutego, wystąpi polsko-skandynawski septet Tomasza Dąbrowskiego – jednego z najciekawszych polskich artystów, odnoszącego sukcesy na arenie międzynarodowej. Początek wydarzenia o godz. 18.00 – transmisja w Dwójce. Koncert dostępny również na Facebooku i kanale YouTube stacji oraz stronie dwojka.polskieradio.pl. Wydarzenie z udziałem publiczności – z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zaproszenia można zdobyć słuchając Dwójki.

W piątkowy wieczór w Studiu S-3 Polskiego Radia premierowo zabrzmi repertuar z nowego albumu septetu – „Istnienia Poszczególne” to dziesiąta autorska płyta sygnowana nazwiskiem trębacza. Album jest konsekwencją inspiracji płynącej ze współpracy z Tomaszem Stańką. Legendarny trębacz w autobiografii „Desperado” mówił o sobie: „Nie czuję się samotny. Jestem Istnienie Poszczególne. IP. Bardzo mi odpowiada to określenie Witkacego. Żaden związek ani grupa, ani też patriotyzm, tylko IP. Jestem Polakiem, tu się urodziłem, takim mówię językiem, jestem głęboko związany z tą ziemią, ale generalnie najbardziej czuję, że jestem Tomasz Stańko. Istnienie Poszczególne. Jestem niepowtarzalnym zbiorem atomów, nie ma takiego drugiego na świecie, w kosmosie. Idę”.

Jak mówi Tomasz Dąbrowski: „Główną ideą zespołu Istnienia Poszczególne jest praca z indywidualnościami. To, co ja wyniosłem ze spotkań i współpracy z Tomaszem Stańką, to fakt, że należy pielęgnować swoją indywidualność, tworzyć zespoły, szukać i dodawać umiejętnie do swojego języka na instrumencie tak, by stał się on mocny i niezależny – bez względu na okoliczności. Odrębność, oryginalność i kreatywność to elementy, których szukam w moich muzykach, bo tkwi w tym ogromny potencjał i siła, którą przez ten projekt chcę wykorzystać i nadać im kierunek dzięki stworzonym kompozycjom”.

Inspiracja twórczością Tomasza Stańki to jednak nie wszystko – w czasie sesji nagraniowej Tomasz Dąbrowski miał przywilej korzystać z trąbki należącej do mistrza. Nowa płyta została zarejestrowana w ubiegłym roku właśnie w studiu S-3 Polskiego Radia, dzięki czemu zespół czuje się w tym miejscu niezwykle komfortowo.

Podczas piątkowego wieczoru Tomasz Dąbrowski Septet wystąpi w składzie: Tomasz Dąbrowski – trąbka, elektronika; Jan Emil Młynarski – perkusja elektroniczna i jazzowa; Max Mucha – kontrabas; Ireneusz Wojtczak – saksofon tenorowy i sopranowy; Grzegorz Tarwid – fortepian, moog; Fredrik Lundin – saksofon tenorowy; Knut Finsrud – perkusja jazzowa.

Koncert poprowadzi Roch Siciński – jeden z kuratorów jazzowego cyklu Dwójki.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *