91. urodziny Jerzego Hoffmana w TVP Kobieta

15 marca, w 91. rocznicę urodzin Jerzego Hoffmana, TVP Kobieta wyemituje audycje opowiadające o życiu i pracy wybitnego reżysera oraz jedno z jego największych dzieł filmowych.

Sprawdź godzin emisji reportażu „Miałem farta” w PROGRAMIE TV

W reportażu „Miałem farta” reżyser opowie o swoim życiu, akcentując momenty ważne i przełomowe. Wspomnienia Jerzego Hoffmana to pełna wzruszeń opowieść o szczęśliwym, jak sam stwierdza, życiu. „Otoczony jestem ludźmi z prawdziwego zdarzenia […]. Miałem szczęście do ludzi […]. Udało mi spełnić marzenie swojego życia” – tak reżyser mówi o sobie, ostatecznie zamykając swe wspomnienia w słowach „Moje życie na pewno było udane”. Bez wątpienia wpłynął na to bogaty dorobek twórcy, na który składa się m.in. melodramat „Trędowata”. Nakręcony w 1976 roku do dziś wzrusza widzów i gromadzi przed telewizorami ogromną widownię. W programie „»Trędowata« – tajemnice filmowego planu” najważniejsze sceny i wydarzenia na planie oraz ówczesne realia produkcji filmowej oprócz Jerzego Hoffmana będą wspominać odtwórcy głównych ról: Elżbieta Starostecka i Leszek Teleszyński.

Sprawdź ofertę kanału TVP Kobieta w PROGRAMIE TV

Zwieńczeniem wieczoru z Jerzym Hoffmanem w TVP Kobieta będzie „Potop Redivivus” – projekt Filmoteki Narodowej, który powstał z potrzeby zaprezentowania współczesnej widowni „Potopu” na dużym i małym ekranie w doskonałej jakości i nowej, atrakcyjnej formie. Odrestaurowany film został na nowo zmontowany pod nadzorem artystycznym Jerzego Hoffmana i Jerzego Wójcika. Jest to filmowa opowieść o czasach najazdu szwedzkiego na Polskę. Zaręczony z Oleńką Billewiczówną (Małgorzata Braunek) chorąży orszański Andrzej Kmicic (Daniel Olbrychski) opowiada się początkowo po stronie kolaborującego ze Szwedami potężnego rodu magnackiego Radziwiłłów. Uznany przez szlachtę i narzeczoną za zdrajcę zaczyna poniewczasie rozumieć, że Radziwiłłom chodzi nie o dobro ojczyzny, ale o własne interesy. Aby odkupić winy, porywa księcia Bogusława (Leszek Teleszyński), by zawieźć zdrajcę przed oblicze króla Jana Kazimierza, ale Radziwiłł ciężko rani Kmicica i ucieka. Doszedłszy do zdrowia, Andrzej Kmicic stara się zwrócić honor swojemu nazwisku.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *