97. rocznica odzyskania niepodległości na antenach TVP

Transmisja głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, specjalne wydanie „Kabaretowej Nocy Listopadowej”, dokumenty i reportaże historyczne – to tylko niektóre z propozycji programowych przygotowanych na 11 listopada 2015 roku przez Telewizję Polską.

TVP1 HD już o godzinie 8:00 zaprasza widzów na specjalne wydanie programu „Nasza Armia”, którego tematem przewodnim będą tradycje Wojska Polskiego i obchody Święta Niepodległości, ale również obronność, bezpieczeństwo i polska myśl techniczna.

Najważniejszym jednak wydarzeniem obchodów 11 listopada w Telewizji Polskiej będzie w TVP1 HD, TVP INFO, TVP Polonia i TVP Historia transmisja głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawicieli najwyższych władz, wojska i warszawiaków. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wieńce, a na zakończenie odbędzie się przemarsz oddziałów wojskowych. TVP1 HD rozpocznie relację o godzinie 11:40. W studiu Jedynki Marek Zając i jego goście rozmawiać będą o historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczną się o godzinie 12:00, komentować je będą Przemysław Babiarz i ppłk Mirosław Dzięgielewski.

Transmisje uroczystości państwowych w TVP1 HD będą tego dnia wzbogacone o pokazy filmów i reportaży. Szczególnie interesująco zapowiada się film dokumentalny Wiesława Dąbrowskiego „Paderewski. Człowiek czynu, sukcesu i sławy” (godzina 13:30). Film prezentuje historię Ignacego Paderewskiego – wielkiego polskiego patrioty, światowej sławy pianisty i kompozytora, męża stanu, filantropa i dyplomaty o wybitnych zasługach dla polskiej niepodległości. O godzinie 18:00 antena zaprasza widzów na spektakl „Złodziej w sutannie” w reż. Pawła Woldana, który opowiada historię kradzieży z Jasnej Góry przez księdza Józefa Wójcika, za zgodą Prymasa Wyszyńskiego, kopii cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która wcześniej w 1966 roku została aresztowana przez SB i nie mogła wędrować po parafiach Polski. Spektakl opowiada o tej niezwykłej akcji z 1972 roku, zakończonej sukcesem powrotu kopii Obrazu na przerwany szlak nawiedzenia, podczas uroczystości w Radomiu oraz o niezwykłej postaci ks. Józefa Wójcika – 18 razy karanego przez władze PRL, 9 razy więzionego za obronę krzyży, odprawianie mszy św. oraz nauczanie religii.

Na szczególną uwagę zasługuje premiera dokumentu „Zawieszenie broni. Końcowa rozgrywka I wojny światowej”, który wyemituje TVP2 HD o godzinie 9:10. Prof. David Reynolds przedstawia i analizuje warunki zawieszenia broni, kończącego I wojnę światową, ukazuje rozwój wypadków na poszczególnych frontach i kolejnych etapach I wojny światowej, mówiąc zarówno o taktyce pojedynczych dowódców, jak również o zmaganiach i masowej śmierci szeregowych żołnierzy. Tego dnia również w Dwójce o godzinie: 9:00, 12:00, 13:45 i 17:50 w krótkich felietonach sprawdzimy stan wiedzy Polaków na temat Święta Niepodległości. Dowiemy się co to za dzień i jakie wydarzenia historyczne kształtują symbolikę 11 listopada.

Jak co roku, podczas Święta Niepodległości na antenie TVP2 HD gości „Kabaretowa Noc Listopadowa” (godzina 20:45, 21:55 oraz 23:05, powtórka w TVP Rozrywka). Autorzy programu w żartobliwej, przełamującej świąteczny patos konwencji, podążając za modą na bieganie, proponują widzom maraton z okazji Święta Niepodległości, w którym biegnie cała Polska. W świątecznym kabaretonie wystąpią: Robert Górski i Marcin Wójcik (prowadzenie), Kabaret Ani Mru Mru, Kabaret Moralnego Niepokoju, Jerzy Kryszak, Grupa MoCarta, Smile, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Ciach, Kabaret Na Koniec Świata, Kabaret Chyba, Kabaret Czesuaf.

Interesująco zapowiada się przygotowana na 11 listopada oferta TVP Historia. Antena szczególnie poleca tego dnia – o godzinie 7:50 reportaż „Śladami Legionów” o ludziach i miejscach związanych z datą odzyskania niepodległości w 1918 roku; o godzinie 8:15 fabularyzowany dokument „W pogardzie i chwale – Wojciech Korfanty” w reż. Aleksandry Fudali-Barańskiej, który ukazuje życie Wojciecha Korfantego, jego pisma i przemowy, walkę o polskość Śląska oraz współtworzenie niepodległego państwa polskiego; o godzinie 10:50 dokument „Być równy innym – Wincenty Witos” w reż. Sylwestra Kiełbiewskiego, przybliżający sylwetkę jednego z bardziej znaczących polityków II Rzeczypospolitej, Wincentego Witosa; o godzinie 14:25 film dokumentalny „Józef Piłsudski” z 1937 roku autorstwa Ryszarda Ordyńskiego opowiadający o życiu Marszałka Piłsudskiego; o godzinie 16:00 dokument Ewy Szakalickiej „Błękitny generał” o generale Józefie Hallerze – dowódcy Armii Błękitnej, jednym z twórców polskiej niepodległości. Postać generała pokazano w aspekcie historycznym i współczesnym; o godzinie 17:05 dokument „Rówieśnicy Niepodległości” w reż. Joanny Jaworskiej ukazujący historię niepodległej Polski widzianej przez pryzmat ludzkich życiorysów; o godzinie 19:45 film dokumentalny „A jednak Polska 1918 – 1921” w reż. Wincentego Ronisza o działaniach władz polskich po odzyskaniu niepodległości, w tym przede wszystkim wojny polsko – bolszewickiej w latach 1919 – 1920 oraz o godzinie 21:25 premierowy dokument „Wojna i Polska” w reż. Andrzeja Sapiji zrealizowany w 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej, opowiadający o wydarzeniach, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Film jest ilustracją polskiego społeczeństwa żyjącego wówczas w trzech zaborach, jego postaw, działań i wyborów politycznych w obliczu wojny, która rozbudziła nadzieje Polaków.

TVP Kultura tego dnia zaprasza widzów o godzinie 16:45 na film historyczny w reż. Jerzego Hoffmana „1920. Bitwa Warszawska”. To superprodukcja, wielki fresk historyczny o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. Dzięki zwycięstwu w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku Polska na 19 lat zachowała świeżo odzyskaną niepodległość. Klęska Armii Czerwonej zatrzymała jej pochód na Europę, zmuszając Lenina i Trockiego do rezygnacji z planów rozpalenia „płomienia świętej rewolucji”. Heroiczne zwycięstwo narodu polskiego nad Rosją Sowiecką ukazane zostało oczyma dwojga głównych bohaterów: Oli (Natasza Urbańska), tancerki warszawskiego kabaretu i Jana (Borys Szyc), kawalerzysty, poety i idealisty o socjalistycznych poglądach.

Z kolei TVP Polonia o godzinie 14:30 wyemituje dokument fabularyzowany „Po latach niewoli wstaje Polska 1914 – 1918” w reż. Lucyny Smolińskiej-Sroki i Mieczysława Sroki. Film opowiada o najważniejszych postaciach, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości i odegrały istotną rolę w kształtowaniu nowopowstałego państwa polskiego. W filmie także o szczególnej roli Piłsudskiego i Legionów Polskich w I wojnie światowej. O 15:30 antena wyemituje koncert z 2004 roku „Śpiewnik Polaka – pieśni patriotyczne i żołnierskie”, w którym udział wzięli: Stan Borys, Maryla Rodowicz, Janusz Radek, Beata Rybotycka, Edyta Geppert, Jan Pietrzak, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Natomiast o godzinie 16:25 TVP Polonia zaprasza na premierę dokumentu „Nie tylko koń i szabla” w reżyserii Leszka Wieliczko, poświęconego osobie marszałka Józefa Piłsudskiego, początkom odrodzonego Wojska Polskiego, historii walk o granice, a przede wszystkim wojnie polsko-bolszewickiej.

Tego dnia nadawca publiczny nie zapomina również o najmłodszych widzach. TVP ABC o godzinie 5:55 zaprasza dzieci na program „Domowe przedszkole – chorągiewki łopoczą na wietrze”. W programie dzieci dowiedzą się, że nie tylko one mają urodziny – Polska też je świętuje. W programie wycieczka do Muzeum Wojska Polskiego, legenda o Orle Białym oraz zabawy plastyczne. Natomiast o godzinie 7:15 i 11:15 w programie „Budzik – Święto Niepodległości” Budzik, Ruda i Piksel wytłumaczą dzieciom, jak ważne jest to Święto i dlaczego obchodzimy je tak uroczyście. W programie wiele niespodzianek, nowa piosenka i zabawy plastyczne Igora. O godzinie 14:50 TVP ABC zaprasza najmłodszych na program „Jedynkowe przedszkole”, w którym porozmawiamy o symbolach narodowych, poznamy legendę o tym, jak powstało państwo polskie i godła oraz pokażemy jak wykonać symbole narodowe.

TVP Regionalna o godzinie 7:25 i 2:25 pokaże dokument „Pierwszy ułan Drugiej Rzeczypospolitej” w reż. Zygmunta Adamskiego poświęcony Bolesławowi Wieniawie – Długoszowskiemu – polskiemu generałowi, dyplomacie i formalnie przez jeden dzień „następcy prezydenta RP na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju”, osobistemu adiutantowi Józefa Piłsudskiego. O godzinie 13:25 antena przypomni dokument „Powrót do Polski” w reż. Pawła Pitery, przedstawiający przybycie Ignacego Paderewskiego do stolicy Wielkopolski w grudniu 1918 roku, którego entuzjastyczne przywitanie stało się impulsem do wybuchu zakończonego sukcesem powstania. Natomiast o godzinie 17:40 i 22:45 TVP Regionalna wyemituje reportaż „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” – czy można przenieść się w czasie do przeszłości? Choć z pozoru wydaje się to niemożliwe, w Opolu mieszkają kobiety, które regularnie zamieniają się w damy, żołnierki i wieśniaczki, które żyły w latach dwudziestych i trzydziestych. A wszystko po to, aby pokazać codzienne życie kobiet w tamtym okresie.

TVP INFO przez cały dzień, jak co roku, będzie na bieżąco informowało o najważniejszych wydarzeniach Święta Niepodległości w serwisach i programach publicystycznych np. „Po przecinku”, „Dziś wieczorem” i „Minęła 20”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *