Andrzej Turski patronem studia emisyjnego radiowej Trójki

W poniedziałek, 27 stycznia tuż po godzinie 16:00, studiu emisyjnemu Programu 3 nadane zostanie imię zmarłego w grudniu 2013 roku dziennikarza, byłego redaktora naczelnego Programu 3 Polskiego Radia – Andrzeja Turskiego. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonają wspólnie: jego córka  – Urszula Chincz oraz prezes Polskiego Radia, Andrzej Siezieniewski. Po uroczystości w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej wystąpi zespół Perfect. Transmisja uroczystości i koncertu na antenie Trójki.

Nadając studiu emisyjnemu M2 imię Andrzeja Turskiego, zespół radiowej Trójki pragnie uhonorować pamięć wspaniałego Kolegi i Przyjaciela, dyrektora Programu 3 w latach 1982-1983, twórcy nowoczesnego kształtu trójkowej anteny. Program 3 zawdzięcza Andrzejowi Turskiemu audycje cieszące się niezmienną popularnością słuchaczy – „Zapraszamy do Trójki” czy „Lista Przebojów Programu 3”. Wśród pracowników Trójki jest wiele osób, które wspominają współpracę z Andrzejem Turskim jako najbardziej inspirujące chwile w swoim życiu zawodowym. Postawa Andrzeja Turskiego w czasie, kiedy sprawował funkcję redaktora naczelnego Trójki, jest powszechnie uznawana jako bardzo odpowiedzialna i odważna. „Szacunek” – to słowo, które powtarza się, gdy dziennikarze Programu 3 wspominają go jako szefa, nauczyciela sztuki radiowej, Przyjaciela.

Marek Niedźwiecki: – Andrzeja Turskiego poznałem najpierw jako głos, kiedy w latach 1967-1968 prowadził w Trójce „Studio rytm”. Był moim radiowym ojcem, bo to on zaproponował mi pracę w „Liście Przebojów”. Wymyślił zresztą ten program, podobnie jak „Radiokurier” – nowoczesną audycję, która podawała informacje w dynamiczny sposób. Był bardzo kreatywnym dziennikarzem; właściwie cała dzisiejsza Trójka została wymyślona przez niego.

On obejmował rządy w Trójce w czasach bardzo trudnych – to był stan wojenny, a mimo to niemal wszyscy wspominają go dobrze. To naprawdę jest znak, że to był dobry, odważny i uczciwy człowiek – powiedziała dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia, Magda Jethon

Andrzeja Turskiego wspomina prezes Zarządu Polskiego Radia, Andrzej Siezieniewski:  – Imponował profesjonalizmem, szacunkiem dla słuchaczy, telewidzów i instytucji, dla których pracował. Był wymagający przede wszystkim wobec siebie, był mistrzem formy, dbał o nią jak o największy skarb. Tego wymagał szacunek dla słuchacza. Był mistrzem w zawodzie i to mistrzem koronowanym przez równych sobie, nie przez żadną władzę.

Tego samego dnia, tuż przed uroczystością (o godzinie 15:00), Program 3 zaprasza do wysłuchania specjalnej audycji Michała Margańskiego, poświęconej Andrzejowi Turskiemu.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *