Anglicy o polskich bohaterach w TVP1 HD

Pierwszy z nowej serii dokumentów poświęconych historii Polski w nowym paśmie Jedynki miał ponad 900 tys. widzów. A po „Witoldzie Pileckim. Ochotniku z Auschwitz” na widzów czekają jeszcze cztery kolejne części angielskiego cyklu „Polscy bohaterowie wojenni”, który obejrzeli już widzowie także w Niemczech, Chinach czy Brazylii. W TVP1 HD emisje w poniedziałki, po Teatrze Telewizji.

Już od jesieni ub.r. dokument historyczny ma w Jedynce swoją stałą porę, czyli poniedziałkowy wieczór. Emitowane tam filmy przyciągają coraz więcej widzów. Pierwszy odcinek nowego cyklu „Polscy bohaterowie wojenni. Witold Pilecki. Ochotnik z Auschwitz” obejrzało ponad 900 tys. widzów. Będziemy więc także w nowym roku rozwijać ten projekt i zaprezentujemy kolejne dokumenty o historii najnowszej – mówi wicedyrektor TVP1, Andrzej Godlewski.

Angielscy autorzy pięcioodcinkowej serii dokumentalnej pt. „Polscy bohaterowie wojenni”, postanowili opowiedzieć o Polakach i ich niezwykłych czynach w czasie II wojny światowej. Bohaterami serii są zarówno znani dowódcy, jak i prości ludzie, którzy stawali się bojownikami o wolność, a czasem szpiegami – swoim sprytem i odwagą wygrywali śmiertelny bój z nazistami. W cyklu zawarto opowieści kilku niezwykłych świadków tamtych czasów oraz unikatowe archiwalia.

W najbliższy poniedziałek (12 stycznia, godzina 21:40) TVP1 HD zaprasza na odcinek pt. „Enigma. Nieznana tajemnica” w reż. Stuart Rose, poświęcony złamaniu kodów niemieckiej maszyny szyfrującej i dużemu wkładowi, jaki wnieśli do tego dzieła wybitni polscy matematycy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. W kolejnym odcinku będzie można poznać historię Cichociemnych – żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych szkolonych w Wielkiej Brytanii, którzy potem organizowali i szkolili polski ruch oporu w kraju („Cichociemni. Niewidzialni żołnierze”, reż. Joshua Whitehead, 19 stycznia, godzina 21:35).

Z kolei dzień przed rocznicą wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz, czyli Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu, TVP1 HD zaprezentuje opowieść o Żegocie, podziemnej organizacji, która walczyła u boku tysięcy Polaków, by ratować i ukrywać Żydów z gett („Żegota. Na pomoc Żydom”, reż. Stuart Rose, 26 stycznia, godzina 22:10), a 2 marca br. o godzinie 22:10 – dokument o Krystynie Skarbek, jednym z najsłynniejszych szpiegów w Wielkiej Brytanii („Krystyna Skarbek. Pozdrowienia z Polski”, reż. Nick Clarke Powell).

Główną pomysłodawczynią powstania cyklu była Marianna Bukowski, Polka zamieszkała w Wielkiej Brytanii, autorka i producentka filmów oraz pasjonatka historii.

Byłam bardzo szczęśliwa, że mogę pracować przy tej serii, bo zawsze chciałam podzielić się z publicznością kilkoma z tych niezwykłych opowieści o Polsce i Polakach z czasów II wojny światowej. Opowieściami, które dotyczą nie tylko Polski, ale także Wielkiej Brytanii i reszty Europy. Każda historia jest inna i ktoś inny jest jej bohaterem, ale większość łączą niezwykłe i bolesne przeżycia wojenne oraz wielka niesprawiedliwość w ocenie tych losów w powojennych latach komunizmu. Może warto tutaj wspomnieć, że również po upadku komunizmu, przez wiele lat te historie i ci bohaterowie II wojny światowej wciąż nie byli dobrze znani, długo musieli czekać na należny im szacunek i uznanie zarówno w Polsce jaki i poza jej granicami – wyjaśnia Marianna Bukowski.

W produkcji brali udział też inni Polacy: autorzy zdjęć, historycy, asystenci produkcji. Serial był pokazywany w na świecie już w kilkudziesięciu stacjach telewizyjnych, m.in. w Korei Południowej, Chinach, Kanadzie, Australii, Brazylii , Szwecji, Niemczech.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *