Animacje poznańskiego SFA w TVP Kultura

W wakacyjnym paśmie Teraz animacje! TVP Kultura zaprezentuje produkcje ze Studia Filmów Animowanych w Poznaniu. To unikalny przegląd mało znanych animacji z lat 80., od lat czekających na odkrycie. Znalazła w nich odbicie niepokojąca atmosfera czasów tuż przed transformacją ustrojową.

Wśród pokazanych filmów znajdzie się między innymi dzieło Leszka Drzewińskiego „Minuta ciszy” (emisja w czwartek 24 lipca o 17:55) – odważny film, będący reakcją artysty na zdławienie „Solidarności”, czy zaangażowane obrazy Pawła Henryka Sobczaka, oddające depresyjny nastrój lat stanu wojennego „Raj 80”,  „Wspinaczka” (czwartek, 3 lipca o 17:45).

Oglądane na nowo filmy z poznańskiego Studia zwracają uwagę swoją odwagą i rozmachem artystycznej wizji. W paśmie, obok legendarnych dzieł uznanych twórców jak Hieronim Neuman i Kazimierz Urbański, zobaczyć będzie można debiuty artystów, którzy w Poznaniu zaczynali swoją przygodę z animacją. Pośród nich między innymi dyplomowy film Wiesława Bobera – „Okno” (czwartek, 7 sierpnia o 17:54), „Troja” Aleksandry Korejwo (7 sierpnia o 18:00) i „Stomp” Macieja Ćwieka (czwartek, 28 sierpnia o 18:10).

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *