Apel UKE w sprawie sprzętu do odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej

Nadawanie programów telewizyjnych w sposób cyfrowy objęło już niemal cały obszar Polski. W listopadzie br. rozpocznie się proces stopniowego wyłączania telewizji analogowej. Do oglądania programów emitowanych cyfrowo zgodnie ze standardem DVB-T potrzebny jest telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T lub zakup tzw. „przystawki” (set-top-box) do używanych dotychczas telewizorów nieposiadających takiego tunera.

Jest bardzo istotne, aby sprzęt do odbioru DVB-T spełniał ustalone przez Ministra Infrastruktury wymagania. Tylko wówczas będziemy mieć gwarancję poprawnego odbioru programów i usług dodatkowych zawartych w multipleksach Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

Zobacz wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, że najistotniejsze wymagania jakie powinien spełniać odbiornik Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T to:
 – odbiór sygnałów DVB-T nadawanych w paśmie VHF (174 – 230 MHz) w kanałach o szerokości 7 MHz i UHF (470-862 MHz) w kanałach o szerokości 8 MHz;
 – dla sygnału wizji: obsługa formatu obrazu o stosunku boków 4:3 i 16:9, nadawanego w rozdzielczości SDTV i HDTV, kodowanego zgodnie ze standardem MPEG-4 część 10 (zwanym również H.264 lub AVC);
 – dla sygnału fonii: obsługa formatu dźwięku od mono poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookolnego 5.1 kodowanych zgodnie ze standardem MPEG-2 warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus);
 – wybór składowej fonii w przypadku emisji wielu składowych fonii;
 – rodzicielska kontrola dostępu do wybranych programów lub audycji.

Sprawdź u sprzedawcy

Przed dokonaniem zakupu prosimy o dokładne sprawdzenie u sprzedawców czy wybrany i nabywany sprzęt odbiorczy DVB-T spełnia ustalone przez Ministra Infrastruktury wymagania dla odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej w Polsce.

Każdy sprzedawca ma obowiązek poinformowania kupujących na piśmie albo za pomocą środków porozumiewania się na odległość, jeśli dany sprzęt odbiorczy DVB-T, który zamierzają oni nabyć, nie spełnia ustalonych przez Ministra Infrastruktury wymagań technicznych i eksploatacyjnych.

Obowiązek poinformowania przez sprzedawcę wynika z art 6. ustawy o wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *