BBC Proms 2016 w radiowej Dwójce

BBC Proms Festival jak co roku zagości na antenie Programu 2 Polskiego Radia. W piątek, 15 lipca 2016 roku o godzinie 20:00, Dwójka zaprasza na transmisję koncertu inauguracyjnego prosto z Londynu, gdzie odbywa się ten mający ponad stuletnią tradycję festiwal muzyki klasycznej.

Tegoroczny BBC Proms potrwa od 15 lipca do 10 września. Koncerty Promenadowe Henry’ego Wooda organizowane przez BBC zwane są w skrócie Promsami. Nazwa festiwalu wzięła się od swobodnej, nieformalnej atmosfery panującej podczas koncertów. W Royal Albert Hall, gdzie odbywa się większość wydarzeń festiwalowych, oprócz miejsc siedzących wyznaczony jest obszar miejsc stojących, w którym dozwolone jest spacerowanie. Bilety na miejsca stojące są sprzedawane tylko w dniu koncertu i to właśnie dlatego tworzą się długie kolejki do kas, będące stałym obrazkiem letniego Londynu. Festiwal istnieje od 1895 roku, a z BBC związany jest od 1927.

W piątkowej audycji „Letni Festiwal Muzyczny” Dwójka nada koncert inauguracyjny BBC Proms, podczas którego wystąpią: Sol Gabetta (wiolonczela), Olga Borodina (mezzosopran), BBC Chorus, BBC National Chorus of Wales oraz BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Sakari Oramo.

W programie wieczoru znajdą się dzieła takich twórców jak: Piotr Czajkowski (Romeo i Julia – uwertura-fantazja), Edward Elgar (Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85) i Sergiusz Prokofiew (Aleksander Newski – kantata op. 78).

W przerwie koncertu będzie można wysłuchać rozmowy z nowym dyrektorem artystycznym BBC Proms – Davidem Pickardem.

Początek transmisji 15 lipca o godzinie 20:00 na antenie Programu 2.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *