Bitwa Narodów w TVP Historia

Tylko w TVP Historia w niedzielę 20 października o godzinie 15:30 zobaczyć będzie można bezpośrednią relację z wielkiej rekonstrukcji Bitwy Narodów pod Lipskiem! Przypadające w tym roku obchody 200 rocznicy Bitwy Narodów ukoronuje rekonstrukcja, w której weźmie udział prawie 8 tysięcy rekonstruktorów z wszystkich 16 krajów, których żołnierze wzięli udział w batalii w 1813 roku. TVP Historia, dzięki współpracy z niemiecką telewizją MDR, jako jedyna w Polsce na żywo będzie transmitowała to wydarzenie.

To była największa z bitew napoleońskich. W sumie wzięło w niej udział ponad pół miliona żołnierzy reprezentujących aż 16 narodów. Na polach pod Liskiem 190 tys. żołnierzy Naopleona starło się z 390-tysięczną armią sprzymierzonych Rosji, Austrii i Prus. Trwająca cztery dni (16-19 października) batalia okazała się największą klęską wojsk napoleońskich w historii, a jej straty były większe niż podczas odwrotu Wielkiej Armii spod Moskwy i te pod Waterloo.

Wśród 55 tys. zabitych po stronie francuskiej było aż 9 tys. Polaków, a wśród nich książę Józef Poniatowski, wcześniej, jeszcze podczas bitwy, mianowany – jako jedyny w historii cudzoziemiec – napoleońskim marszałkiem Francji. Wynik Bitwy Narodów przesądził o losach Europy na ponad wiek. Jej skutkiem był także koniec Księstwa Warszawskiego. O tym jak wielki wpływ na historię Europy wywarła ta bitwa świadczy fakt, że z okazji 100 rocznicy wzniesiono pomnik, który do dziś jest najwyższą budowlą pomnikową na świecie: ma 91 metrów.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *