Bolek, Lolek i inni w marcu w Kino Polska

Bolek i Lolek, kot Mysibrat, piżmak Serafin z Wiklinowej Zatoki -€“ w marcu bohaterowie kultowych polskich kreskówek wracają do Telewizji Kino Polska. Warto z tej okazji odnowić z nimi znajomość lub przedstawić tę wesołą gromadkę własnym dzieciom.

Od przyszłego miesiąca słynne filmy animowane produkcji krajowej znajdziemy w Kino Polska we wszystkie weekendowe poranki oraz w niedziele, w porze obiadowej.

Na dobry początek w sobotę 1 marca warto spotkać „Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie”. W ubiegłym roku chłopcy obchodzili pięćdziesiąte urodziny -€“ pierwszy odcinek poświęconej im serii zrealizowano w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej w 1963 roku. Od tego czasu filmy o sympatycznej dwójce pokazywano w 80 krajach; według ostrożnych szacunków obejrzał je blisko miliard widzów. W roku 1977 wyprodukowano pierwszą kinową wersję tej historii pt. „Wielka podróż Bolka i Lolka”. Rezolutni bracia podejmują tu wyzwanie okrążenia świata w 80 dni, śladem Phileasa Fogga. Czy im się to uda? Warto sprawdzić w Kino Polska, w sobotę 8 marca o 9:35.

W „Bajkach Bolka i Lolka”, które stacja pokaże tydzień później, bohaterom po raz pierwszy towarzyszy Tola, wprowadzona do serii na wyraźne życzenie dziewczynek. „Sposób na wakacje Bolka i Lolka” (na antenie w sobotę 22 marca) to z kolei katalog pomysłów na lato, doprawiony niezbędną w PRL-u nutką dydaktyzmu. Żeby zebrać fundusze na wakacje, chłopcy -€“ uwaga -€“ zbierają złom. Potem przeżywają niesłychane przygody: budują tratwę nad morzem, szukają skarbu w górach, a podczas grzybobrania bohatersko łapią kłusownika.

Po odnowieniu przyjaźni z Bolkiem i Lolkiem w niedzielę 2 marca trzeba koniecznie obejrzeć „Tajemnicę szyfru Marabuta”, napisaną i wyreżyserowaną przez genialnego Macieja Wojtyszkę, który kino dla dzieci czuje jak mało kto. Tytułową zagadkę próbują tu rozwikłać dwaj dzielni detektywi: Kajetan Chrumps i Kot Makawity.

Sensacyjne wątki powrócą w kolejny weekend za sprawą „Porwania w Tiutiurlistanie”, ekranizacji uznawanej za arcydzieło powieści Wojciecha Żukrowskiego. Historia Lisicy, Kota Mysibrata i kaprala Koguta Pypcia jest wciągająca, pełna zwrotów akcji i dobrze doprawiona humorem, a niezwykłych przygód pozazdrości bohaterom niejedno dziecko.

Marcowy przegląd kreskówek w Kino Polska uzupełnią „Przygody Błękitnego Rycerzyka” (rówieśnika Bolka i Lolka, który wyszedł spod ręki tych samych co oni autorów), oraz „Tajemnice Wiklinowej Zatoki” -€“ mądra historia o dorastaniu, w której młody piżmak Serafin wkracza w dorosłe życie, do wtóru skocznej piosenki o tym, że „raz na wierzchu, raz na dnie -€“ tak w życiu jest, to każdy wie”. Trudno byłoby dziś znaleźć w Polsce trzydziestolatka, który nie potrafi jej zanucić! Co ciekawe, muzykę do filmu napisał Waldemar Kazanecki, którego nuty ilustrują też m.in. przygody Bolka i Lolka, serial „Dom” czy „Noce i dnie”.

W zalewie zagranicznych bajek kultowe „dobranocki” z PRL-u zachwycają dziś perfekcyjnym wykonaniem -€“ dopracowana warstwa plastyczna i muzyczna jest w nich równie ważna jak inteligentny scenariusz i świetnie dobrane głosy aktorów. Bawiąc, ciągle też uczą dzieci, a dorosłym przypominają: że w życiu ważne są przyjaźń, lojalność i przygoda. I wyobraźnia, bez której Bolek, Lolek i Serafin nigdy by nie powstali.

Kultowe polskie kreskówki w marcu w Kino Polska:
„Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie” – sobota, 1 marca, godzina 9:10; niedziela, 2 marca, godzina 13:10; niedziela, 23 marca, godzina 9:40
„Tajemnica szyfru Marabuta” – niedziela, 2 marca, godzina 9:35
„Wielka podróż Bolka i Lolka” – sobota, 8 marca, godzina 9:35; niedziela, 9 marca, godzina 12:55
„Porwanie w Tiutiurlistanie” – niedziela, 9 marca, godzina 9:10
„Bajki Bolka i Lolka” – sobota, 15 marca, godzina 10:00; niedziela, 16 marca, godzina 12:55
„Przygody Błękitnego Rycerzyka” – niedziela, 16 marca, godzina 9:20
„Sposób na wakacje Bolka i Lolka” – sobota, 22 marca, godzina 10:20; niedziela, 23 marca, godzina 12:45
„Tajemnice Wiklinowej Zatoki” – sobota, 29 marca, godzina 11:00

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *