„Bracia Karamazow” 13 listopada w TVP Kultura

Adaptacja „Braci Karamazow” dokonana przez Janusza Opryńskiego została uznana za jedno z najwybitniejszych wydarzeń w polskim teatrze w ostatnim czasie. Premiera przedstawienia odbyła się w 2011 roku w Lublinie. 13 listopada o godzinie 20:20 premierowo w TVP Kultura pokaże jej telewizyjną realizację.

Uznawana za klasykę literatury światowej, powieść Dostojewskiego jest nie tylko historią rodziny Karamazowów, ale przede wszystkich analizą ludzkiej psychiki, wolnej woli, która popycha jego bohaterów do wyboru dobrej lub złej drogi. Janusz Opryński, przygotowując ponad rok swoje przedstawienie, współpracował z filozofem Cezarym Wodzińskim, autorem nowego tłumaczenia dzieła Dostojewskiego wykorzystanego w spektaklu. Książki Wodzińskiego: „Święty Idiota” oraz „Trans, Dostojewski, Rosja czyli o filozofowaniu siekierą” stały się inspiracją dla twórców „Braci Karamazow”, naznaczając przedstawienie jego rozumieniem Rosji. W efekcie pracy powstał spektakl, który próbuje przyjrzeć się debacie XIX-wiecznej inteligencji rosyjskiej z dzisiejszego punktu widzenia. – Chcemy niejako przebudzić Braci Karamazow, czyli jurodiwych, świętych, szaleńców, świętych idiotów, aby zmusili nas do odkrycia naszej duchowości – mówił przed premierą Janusz Opryński.

Za reżyserię przedstawienia „Bracia Karamazow” Janusz Opryński otrzymał m.in. Nagrodę im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik „Teatr” oraz Gwarancję TVP Kultura 2012 w kategorii „Teatr”.

W spektaklu występują aktorzy o różnych doświadczeniach, którzy stworzyli znakomity zespół. Znaleźli się wśród nich m.in. Adam Woronowicz, Łukasz Lewandowski, Mariusz Pogonowski, Jacek Brzeziński, Karolina Porcari oraz Magdalena Warzecha.

Tłumaczenie: Cezary Wodziński
Adaptacja tekstu: Janusz Opryński
Reżyseria: Janusz Opryński
Muzyka: Marek Dyjak
Wizualizacje: Aleksander Janas
Scenografia: Jerzy Rudzki, Robert Kuśmirowski
Producenci: Grzegorz Reske, Barbara Sawicka

Obsada:

Tomasz Bazan – Zosima, Woźnica, Prokurator
Anastazja Bernad – Liza
Jacek Brzeziński – Smierdiakow
Romuald Krężel – Rakitin
Łukasz Lewandowski – Iwan
Mariusz Pogonowski – Dymitr
Karolina Porcari – Grusza
Magdalena Warzecha – Katia
Adam Woronowicz – Stary, Chrystus, Diabeł
Marek Żerański – Alosza

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *