Znakomita dziennikarka Telewizji Polskiej w Katowicach zginęła w czwartek, 23 października w tragicznym wypadku, wraz z mężem Dariuszem (dziennikarzem TVN) i maleńkim synem Remigiuszem.

Brygida Frosztęga-Kmiecik była dziennikarką TVP Katowice, wydawcą Magazynu Reporterów emitowanego na antenie katowickiego ośrodka, autorką wielu reportaży dla telewizji publicznej: m.in. do Magazynu Ekspresu Reporterów i Reportera Polskiego TVP2, Non stop Polska TVP1 i Celownika TVP1 oraz Telekuriera TVP Regionalnej. Zajmowała się przede wszystkim tematyką społeczną, historiami, w których na pierwszy plan wysuwa się człowiek – jego problemy ale także radości, codzienne smutki i wyjątkowe sukcesy.

Jeszcze 15 października odbierała nagrodę na Przeglądzie i Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP w Opalenicy koło Poznania za swój cykl “Mama i tata, równi w domu i w pracy”. Była też laureatką wielu innych nagród, w tym m.in. pierwszego miejsca w konkursie dziennikarskim “Silesia Press”, na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Reportażu “Camera Obscura” i w konkursie “Tak. Pomagam”. Była nominowana do nagrody dziennikarskiej Grand Press za reportaż “Obywatelka Dorotka”, a za “Inny film” – do nagrody Złoty Lajkonik.

Inne jej wybitne reportaże to m.in. “Iskierka”, “To nas dotyczy”, “Wygrać emeryturę”, “One i on”.

Była absolwentką liceum im. Wyspiańskiego w Tychach i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Sama z kolei prowadziła warsztaty telewizyjne dla podopiecznych pogotowia opiekuńczego w Bytomiu.

To ona w swoim reportażu “odkryła” dla opinii publicznej sparaliżowanego Janusza Świtaja, który prosił o eutanazję. Materiał wywołał wielką ogólnopolską dyskusję o problemach eutanazji i zapoczątkował akcję pomocy dla chorego. I nic w tym dziwnego, bo traktując swoją pracę jak misję, uważała, że: “największe zawodowe wyzwanie to udowodnianie, że media mogą zmienić życie człowieka, jeśli tylko ten jest na to gotowy”.

Źródło: Telewizja Polska