Ceremonia wręczenia Orłów 2016 w TVP2 HD

W poniedziałek, 7 marca 2016 roku, w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2016, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. Relację w gali obejrzeć będzie można w TVP2 HD o godzinie 21:50.

W kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny o statuetkę Orła powalczą w tym roku trzy seriale wyprodukowane przez Telewizję Polską: „Prokurator” w reż. Jacka Filipiaka i Macieja Pieprzycy, „Służby Specjalne” w reż. Patryka Vegi oraz „Dziewczyny ze Lwowa” w reż. Wojciecha Adamczyka.

Do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych, które są przyznawane za najwyższe osiągnięcia w 19 kategoriach, kandydowały aż 53 polskie filmy fabularne, a w kategorii Najlepszy Dokument członkowie Akademii wybierali nominacje spośród 63 produkcji, które miały swoje premiery w 2015 roku. Nagrodę za Osiągnięcia Życia otrzymał Janusz Gajos.

Znakomitą ilością nominacji poszczycić się mogą filmy fabularne i dokumentalne, które powstawały w koprodukcji z TVP. Największą liczbę nominacji – aż siedem, otrzymał film Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, nominowany między innymi w kategoriach: Najlepszy film, Najlepsza główna rola męska (Maciej Stuhr), Najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Anna Dymna), czy Najlepsza drugoplanowa rola męska (Wojciech Pszoniak). Pozostałe koprodukcje TVP z nominacjami do Orłów to „11 minut” w reż. Jerzego Skolimowskiego, „Karbala” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, „Fotograf” Waldemara Krzystka, „Córki Dansingu” w reż. Agnieszki Smoczyńskiej oraz „Demon” Marcina Wrony.

W kategorii Najlepszy film dokumentalny nominację otrzymały m.in. koprodukcje TVP: „Aktorka” w reż. Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej, „Karski i władcy ludzkości” w reż. Sławomira Grünberga oraz „Piano” Vity Marii Drygas.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *