„Co słychać sąsiedzie?” w TVP2 HD

„Co słychać sąsiedzie?” to multimedialny projekt nadawców publicznych z Polski i Niemiec: Telewizji Polskiej i Mitteldeutscher Rundfunk we współpracy z Deutsche Welle. Reporterki Magdalena Gwóźdź z TVP i Olenka Kretschmer z MDR zapraszają widzów w podróż do kraju sąsiada, odkrywając to, co łączy i dzieli Polaków i Niemców.

Polska – Niemcy, sąsiedzi dalecy i bliscy. Dwie ekipy reporterskie i dwie dziennikarki – z TVP i MDR, odkrywają to, co interesuje Polaków i Niemców, co martwi i cieszy, jak rozwiązują swoje życiowe problemy. Dwie ekipy telewizyjne zaglądają do polskich i niemieckich domów i urzędów, pokazując ciekawe pomysły na życie. Reporterska obserwacja idzie w parze z prezentacją badań trendów i opinii, które specjalnie na potrzeby tego programu przeprowadziła GfK Polonia.

W pierwszym odcinku projektu „Co słychać sąsiedzie?” pt. „Jestem zakochany!” reporterki opowiedzą o tym, jak Polacy i Niemcy dojrzewają do partnerstwa, czy i dlaczego wolą śluby od wolnych związków i jak radzą sobie z kryzysem w związku. Tematem kolejnego odcinka pt. „Uwaga, złodzieje!” będzie przestępczość w obu krajach. Odcinek trzeci „Mamy dziecko!” opowie o radościach i rozterkach związanych z potomstwem, zaś w ostatnim odcinku „U mnie plajta!” reporterki odkryją przed widzem losy Polaków i Niemców, którzy próbują wybrnąć ze spirali długów.

„Co słychać sąsiedzie?” to format stworzony przez Redakcję Publicystyki TVP2 (Monika Sieradzka) oraz Redakcję Dokumentu i Europy Wschodniej MDR (Ulrich Brochhagen, Wolfgang Fandrich). Scenariusz cyklu przygotowała Katrin Materna z MDR a za reżyserię odpowiedzialny był Łukasz Kowalski z TVP. Stronę internetową coslychacsasiedzie.pl i nachbarwiegehts.de tworzy Polska Redakcja Deutsche Welle.

Premierę cyklu „Co słychać sąsiedzie?” w TVP2 HD poprzedził pokaz 5 listopada br. w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. W spotkaniu z pomysłodawcami i twórcami cyklu udział wzięli m.in.: Rolf Nikel – Ambasador Republiki Federalnej Niemiec, Łukasz Rybowski – Dyrektor Biura Zarządu i Spraw Korporacyjnych, Wolf-Dieter Jacobi – Dyrektor Telewizji MDR oraz Jerzy Kapuściński – Dyrektor TVP2.

„Co słychać sąsiedzie?” to nawiązanie do polsko-niemieckiego projektu z 2014 roku. Wiosną tego roku TVP2 HD wyemitowała pilotażowy odcinek o codziennym życiu w Polsce i w Niemczech, porównujący dwie reprezentatywne rodziny z dwóch krajów. Wówczas program dotyczył kolejno takich tematów, jak: dzieci, praca, konsumpcja i spędzanie wolnego czasu.

To nie jedyne wspólne przedsięwzięcie TVP i MDR. Polska i niemiecka telewizja współpracują również od dwóch lat przy realizacji Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu. Ponadto, w 2014 roku TVP2, niemiecka MDR oraz francuska ARTE zrealizowały razem 90-minutowy program „10 lat w Unii”, emitowany w trzech krajach.

Emisję w TVP2 HD zaplanowano 12-13 i 19-20 grudnia 2015 roku o godzinie 17:15.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *