Cyfrowy Polsat spłaca przedterminowo 100 mln zł kredytu

28 czerwca br. Cyfrowy Polsat dokonał dobrowolnej wcześniejszej spłaty części kredytu terminowego zaciągniętego w 2011 roku na zakup Telewizji Polsat. Kwota nadprogramowej raty wyniosła 100 mln złotych i wpłynie ona na obniżenie zarówno rat kapitałowych, jak i odsetek w kolejnych okresach rozliczeniowych.

Trwałe zmniejszenie wskaźnika zadłużenia do poziomu poniżej 2,0x dług netto/EBIDTA jest naszym priorytetem. Jak najszybsze osiągnięcie tego celu i utrzymanie wskaźnika na tym poziomie leżało u podstaw rekomendacji Zarządu o pozostawieniu w spółce całego zysku netto za 2012 rok. Uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w tym zakresie pozwoliła nam podjąć decyzję o przedterminowej spłacie części kredytu. Cieszę się, że kondycja finansowa naszej Grupy daje nam nie tylko swobodę w prowadzeniu działalności operacyjnej, ale także możliwość regularnej, niejednokrotnie nadprogramowej, obsługi zadłużenia – mówi Dominik Libicki, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A.

Cyfrowy Polsat kredyt terminowy w kwocie 1,4 mld złotych wykorzystał do częściowego sfinansowania zakupu 100% udziałów w Telewizji Polsat. Uzgodniony z bankami harmonogram zakłada całkowitą spłatę zadłużenia w 2015 roku. Poza regularnymi ratami, w sierpniu zeszłego roku spółka spłaciła dodatkową kwotę w wysokości 200 mln zł. Na dzień 31 marca 2013 roku wysokość zobowiązania wynikającego z tytułu kredytu wynosiła 823 mln zł, zaś wskaźnik dług netto/EBITDA zanotował poziom 1,93x.

Dzięki wcześniejszemu uregulowaniu części zobowiązania, w przyszłych okresach zmniejszeniu ulegną zarówno raty kapitałowe, jak i naliczane odsetki.

Źródło: Cyfrowy Polsat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *