Cykl „Sto lat miłości” w Kino Polska

Arcydzieła i kinowe przeboje sprzed lat, a jedne i drugie w doskonałych, cyfrowo odrestaurowanych wersjach – to proponuje na styczeń Kino Polska.

Przedwojenne kino nigdy nie wyglądało tak dobrze. Filmoteka Narodowa i Kino Polska rozpoczynają projekt „Sto lat miłości” – comiesięczne pokazy cyfrowo odrestaurowanych i uzupełnionych przebojów kinowych z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Cykl otworzy „Jadzia” (poniedziałek, 26 stycznia, godzina 18:40), komedia romantyczna z 1936 roku z iście gwiazdorską obsadą: popularnymi amantami Jadwigą Smosarską i Aleksandrem Żabczyńskim oraz ukochaną przez publikę Mieczysławą Ćwiklińską. Film przetrwał do dziś w czterech niekompletnych kopiach, ale dzięki cyfrowemu odnowieniu udało się uzupełnić kilkanaście minut materiału. Będzie to zatem wyjątkowa okazja, by „Jadzię” zobaczyć w niedostępnej do niedawna jakości obrazu i dźwięku.

Andrzej Wajda jako reżyser komedii? W momencie premiery „Polowania na muchy” (piątek, 23 stycznia, godzina 15:45) nie wszystkim podobała się ta wolta reżysera, ale z perspektywy czasu satyra na „nowoczesne kobiety” broni się choćby rolami Zygmunta Malanowicza, Daniela Olbrychskiego i przede wszystkim Małgorzaty Braunek. Warto także zobaczyć sekwencję z imprezą warszawskiej śmietanki towarzyskiej, gdzie w epizodach przewijają się choćby Marek Grechuta i Jacek Fedorowicz.

„Popioły” (czwartek, 1 stycznia, godzina 13:15) to jedna z powojennych superprodukcji i film, który od premiery wzbudza kontrowersje. Epicki obraz epoki napoleońskiej oburzył niektórych niezwykle gorzkim spojrzeniem na polską „bohaterszczyznę”. Inni docenili odważne obalanie narodowych mitów. Zgoda panowała natomiast co do strony wizualnej. Zarówno sceny arystokratycznego życia, jak i batalistyczne sfilmowane były z rozmachem i malarską wrażliwością. Kilkuminutowa sekwencja szarży w wąwozie Somosierra, nakręcona w ciągłym pędzie i chaosie, do dziś robi wielkie wrażenie. Tym bardziej, że Kino Polska pokaże arcydzieło Wajdy po cyfrowej rekonstrukcji – uzupełnione, wyczyszczone, ze skorygowanym kontrastem.

W styczniowych wydaniach „Programu obowiązkowego” należy spodziewać się fascynujących gości. Do Magdaleny Juszczyk ponownie zawitają kabareciarze: tym razem niedościgniona Joanna Kołaczkowska oraz pełen skład Kabaretu Smile (niedziela, 11 stycznia, godzina 14:25). Oprócz tego Jowita Budnik i Michał Fabijański, jej partner z dostrzeżonego na festiwalu w Gdyni „Jezioraka” (niedziela, 4 stycznia, godzina 14:25), Marcin Dorociński (niedziela, 25 stycznia, godzina 14:25) i Tomasz Sapryk (niedziela, 18 stycznia, godzina 16:05).

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *