„Czarna komedia” w Teatrze Jedynki

Klasyka lekkiego humoru i plejada gwiazd zagości w Teatrze Telewizji w TVP1 HD w poniedziałek, 19 maja br. o godzinie 20:20. Nawet jeśli ktoś już widział, warto przypomnieć sobie słynną „Czarną komedię” Petera Schaffera w reż. Barbary Borys Damięckiej w rewelacyjnym wydaniu sprzed 38 lat, z Ewą Wiśniewską, Piotrem Fronczewskim i Janem Machulskim w obsadzie.

Klasyczna komedia angielskiego dramaturga Petera Schaeffera (autora m.in. słynnego „Amadeusza”). Rzecz dzieje się w Londynie, w mieszkaniu młodego, dobrze zapowiadającego się artysty rzeźbiarza, który staje przed podwójną szansą życiową. Ma odbyć decydującą rozmowę ze srogim pułkownikiem, ojcem swej narzeczonej. Z drugiej strony spodziewa się wizyty znanego milionera zainteresowanego kupnem jego prac. Chcąc zaprezentować się jak najlepiej pożycza z mieszkania nieobecnego przyjaciela niektóre meble. Nagle gaśnie światło. Awaria.

„Najcenniejszy w tej sztuce jest pomysł – pisała już przed laty polska prasa. – Istotnie znakomity. Zabawa więc toczy się niby w ciemnościach. W mieszkaniu, gdzie spotykają się bohaterowie tych perypetii, trzasnęły przewody elektryczne. Ludzie więc poruszają się jak w głębokiej nocy, my jednak na widowni wszystko doskonale obserwujemy, gdyż scena jest jaskrawo oświetlona. (…) Można więc sobie wyobrazić, jakaż to okazja do budowania sytuacji pełnych komicznych powikłań, salt, podszczypywań, a przy sposobności i do odkrywania prawdziwych twarzy, jako że w ciemnościach wszyscy się czują samotni i masek nikt nie nosi”. Spektakl miał premierę w Teatrze TV w 1976 roku. W obsadzie m.in. Piotr Fronczewski, Ewa Wiśniewska, Ewa Żukowska, Jan Machulski, Edward Dziewoński, Kazimierz Kaczor.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *