Czerwiec 2017 w Kino Polska

Bieszczadzkie „easterny”, zjadliwa kpina z lat 90., przełomowa rola Tomasza Kota… i bardzo, bardzo niegrzeczny jeż – to właśnie Kino Polska w czerwcu.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału Kino Polska

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Nadarza się właśnie okazja, by w komfortowy sposób zrealizować popularny mem: w Telewizji Kino Polska już 3 czerwca rozpoczyna się filmowy cykl „A może w Bieszczady…?”. W kolejne sobotnie popołudnia Kino Polska przypomni więc „Bazę ludzi umarłych” – poruszającą ekranizację Marka Hłaski ze świetnymi rolami Leona Niemczyka i Tadeusza Łomnickiego, przygodowe „easterny” osadzone w tużpowojennym chaosie – „Wszyscy i nikt” oraz „Wilcze echa”, a na koniec „Chudego i innych” – czyli Wiesława Gołasa, Mariana Kociniaka i Franciszka Pieczkę w jednej brygadzie podczas budowy Soliny.

Kultowy komiks o Jeżu Jerzym miał swoją grzeczną wersję, publikowaną w „Świerszczyku” – ale animowana ekranizacja, którą będzie można zobaczyć w Kino Polska, leży na absolutnie przeciwnym biegunie. Kolczasty zwierzak (o głosie Borysa Szyca) to miłośnik deskorolki, podrywu i wszelkich używek, a przy tym najzagorzalszy wróg osiedlowych skinheadów i dresiarzy. Jerzy usiłuje pokrzyżować plany tajemniczego profesora, który chce go sklonować dla sobie tylko znanych celów, i wplątuje się w gorący romans z niejaką Yolą (Maria Peszek) – nigdy przy tym nie rezygnując z okazji do imprezy… Ten cudownie szalony film to przy okazji także ciekawy, choć szyderczy obraz współczesnej Polski.

Równie zjadliwą satyrą wypełniony jest serial Jerzego Gruzy „Tygrysy Europy” – spojrzenie na nowobogacką klasę szemranych biznesmenów, którzy w latach 90-tych nie tylko zbudowali fortuny, ale też zaczęli wchodzić na towarzyskie salony. Takim pewnym siebie nuworyszem jest grany przez Janusza Rewińskiego Nowak, którego snobizmami i kompleksami można by obdarzyć kilka postaci. Ale warto też śledzić wątek miłosny między kierowcą biznesmena (Paweł Deląg) a korepetytorką jego dzieci (Agnieszka Wagner). Kino Polska przypomni obydwa sezony serialu w czerwcowe popołudnia od poniedziałku do piątku.

W zupełnie innym tonie utrzymane są dwa ważne dla polskiego kina debiuty, które będzie można w czerwcu obejrzeć w Kino Polska. Tomasz Kot w 2005 był uznanym aktorem teatralnym i gwiazdą seriali, ale to jego pierwszy kinowy występ w „Skazanym na bluesa” okazał się przełomowy dla jego kariery. Rolą Ryśka Riedla, charyzmatycznego i tragicznego frontmana zespołu Dżem, zachwycił krytyków i publiczność. Jasne stało się, że ten drągal potrafi zagrać wszystko.

Podobnie obiecująco wypadł reżyserski debiut Tomasza Wasilewskiego. „W sypialni” to poruszająca i pięknie sfilmowana historia niecodziennego spotkania tajemniczej, uciekającej przed czymś oszustki (Katarzyna Herman) i jej niedoszłej ofiary (Tomasz Tyndyk). Widzowie byli zgodni: w polskim kinie pojawił się nowy, ważny głos.

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *