„David Attenborough i cmentarzysko mamutów” na Polsat Viasat Nature

W 2016 roku para spacerująca po świeżo wykopanym żwirowisku niedaleko angielskiego miasta Swindon, zauważyła coś niezwykłego wystającego z błota. Był to wierzchołek ogromnej skamieniałej kości – jak się później okazało, fragmentu nogi mamuta. Sally i Neville Hollingworth, poszukiwacze-amatorzy, natknęli się na odkrycie życia – cmentarzysko mamutów w prehistorycznym korycie Tamizy. Kiedy o ich niezwykłym znalezisku usłyszał sir David Attenborough, uznany biolog, popularyzator przyrody i prezenter, bardzo chciał zobaczyć je na własne oczy. Dołączył zatem do grupy archeologów i ekspertów badających tajemnicę mamutów z epoki lodowcowej. Premiera dokumentu „David Attenborough i cmentarzysko mamutów” odbędzie się w niedzielę, 13 marca o 14:30 na antenie kanału Polsat Viasat Nature.

Sprawdź godziny emisji audycji „David Attenborough i cmentarzysko mamutów” w PROGRAMIE TV

Kiedy Hollingworthowie wrócili do Swindon, by wykopać więcej kości i kłów mamutów, odkryli również narzędzie wykonane przez człowieka – kamienny pięściak. W przeciwieństwie do większości odkryć kości należących do mamutów, których wiek datowany jest na dziesiątki tysięcy lat, znalezisko małżeństwa wydaje się mieć setki tysięcy lat i daje wyjątkową szansę wglądu w życie toczące się na tym terenie w epoce lodowcowej. Ale z jakiego powodu mamuty znalazły się na tym terenie? W jaki sposób wyginęły i czy przyczynili się do tego ówcześni ludzie? A może doszło do jakiegoś katastrofalnego wydarzenia?

Ekspert w dziedzinie ewolucji mamutów, dr Steven Zhang, badając zęby tych wymarłych trąbowców znalezione na miejscu dochodzi do wniosku, że musiały one należeć do mamutów stepowych, gatunku, który istniał długo przed mamutami włochatymi. Zespół archeologów w wykopie odkrywa również kości żubrów stepowych z epoki lodowcowej, niedźwiedzia brunatnego i innych prehistorycznych ssaków. Aby dowiedzieć się więcej o warunkach środowiskowych w czasach, gdy te wielkie ssaki wędrowały wzdłuż Tamizy, naukowcy w poszukiwaniu wskazówek planują przebadać także maleńkie, ale doskonale zachowane muszle ślimaków.

Laboratoryjne datowanie próbek gleby sugeruje, że cmentarzysko, w którym odkryto kości, pochodzi sprzed około 215 tysięcy lat. W miarę znajdywania kolejnych kamiennych narzędzi oraz leżących nieopodal kolejnych kości mamutów, zespół uświadamia sobie, że może to być jedyne w swoim rodzaju odkrycie dające zupełnie nowe spojrzenie na prehistoryczną Brytanię. Dowody wskazują, że kamienne narzędzia zostały wykonane przez neandertalczyków, a gdy eksperci trafiają na drobne ślady na jednej z kości mamuta, podejrzewają, że te czworonożne stworzenia mogły zostać zabite i zjedzone, a ich pozostałości trafiły na gigantyczne cmentarzysko.

Sprawdź ofertę kanału Polsat Viasat Nature w PROGRAMIE TV

Premiera programu dokumentalnego „David Attenborough i cmentarzysko mamutów” na kanale Polsat Viasat Nature w niedzielę, 13 marca o 14:30.

Źródło: Polsat Viasat Nature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *