W Telewizji Polskiej zakończono, prowadzoną od 15 września 2014 roku cyfrową rekonstrukcję cyklu filmowego “Dekalog” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. To kolejny projekt TVP, związany z digitalizacją dóbr kultury.

Proces technologiczny rewitalizacji cyfrowej “Dekalogu” realizowany był w Wydziale Digitalizacji i Rekonstrukcji  Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP. Wymagał żmudnej, profesjonalnej pracy. Trzeba było przejrzeć aż 842 125 klatek filmowych (566 minut) i usunąć wszelkie deformacje widoczne na ekranie – m.in. rysy, zadrapania i odpryski emulsji, nadmiar ziarnistości, brak stabilności kadru i migotania tła.

Rekonstrukcja cyfrowa “Dekalogu” nadzorowana była przez konsultantów: Wiesława Zdorta (“Dekalog I”), Jerzego Zielińskiego (“Dekalog II” i “Dekalog VII”), Witolda Sobocińskiego (“Dekalog III” i “Dekalog IX”), Krzysztofa Pakulskiego (“Dekalog IV”), Sławomira Idziaka (“Dekalog V”), Witolda Adamka (“Dekalog VI”), Andrzeja Jaroszewicza (“Dekalog VIII”) i Jacka Bławuta (“Dekalog X”).

Cykl “Dekalog” po cyfrowej rewitalizacji jest dostępny w kilku formatach zapisu: HD Cam, HD Cam ST (standard  HDTV 16:9 – 1920 x1080i) oraz Beta Digital (standard SD TV – 720×576). Ponadto zachowane zostały zapisy w postaci plików DPX. Posiadane zapisy po cyfrowej rewitalizacji obrazu mogą być podstawą do edycji wydawnictw filmowych na nośnikach BD lub DVD.

Rewitalizacja cyfrowa “Dekalogu” realizowana była z wykorzystaniem następujących systemów i narzędzi pracy:
– skanowanie materiału filmowego – skan w jakości 4K 16 bit wykonano na skanerze filmowym Lasergraphic-Director 4K/2K,
– korekcję barwno-tonalną i przeformatowanie obrazu do formatu 16:9 wykonano z wykorzystaniem systemu Nucoda,
– rekonstrukcję poklatkową obrazu, przeprowadzono z wykorzystaniem systemu, PFClean,
– stabilizację obrazu wykonano z wykorzystaniem systemów Phoenix Finish i daVinci Revivel,
– odziarnianie obrazu zostało wykonane z wykorzystaniem systemu Dark Energy,
– remastering dźwięku został wykonany z wykorzystaniem systemu ProoTools.

“Dekalog” to cykl filmowy, na który składa się dziesięć filmów, opartych swoją fabułą o treści zawarte w kolejnych przykazaniach dekalogu. Każdy film stanowi odrębną całość i opowiada inną historię. Poszczególne losy bohaterów cyklu przeplatają się.

W cyklu wystąpiły gwiazdy polskiego kina m.in.: Grażyna Szapołowska, Olaf Lubaszenko, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Krzysztof Globisz, Joanna Szczepkowska czy Artur Barciś.

Projekt w całości był finansowany ze środków własnych TVP. Został zrealizowany z sukcesem, zarówno jeśli chodzi o termin wykonania, jak i planowany budżet.

Efektem końcowym jest nowa, atrakcyjna forma dzieła polskiego twórcy. Odnowiony “Dekalog” jest emitowany na antenach telewizji publicznej – m.in. na TVP1 HD. Natomiast widzowie TVP Polonia cykl będą oglądać od 27 czerwca.

W trakcie digitalizacji i cyfrowej rewitalizacji są w TVP kolejne seriale: “Kolumbowie”, “Janosik”, “07 zgłoś się” oraz “Czterej pancerni i pies”.

W tym roku zakończona została rewitalizacji filmów fabularnych “Ostatni prom” i “Karate po polsku” a w trakcie rekonstrukcji są 3 filmy, w reżyserii Wiesława Wójcika: “Trójkąt bermudzki”, “Prywatne śledztwo” i “Zabić na końcu”.

Źródło: Telewizja Polska