Dokument „Anna German. Prawdziwe życie” obejrzały prawie 2 mln widzów

Zmiana dnia i godziny emisji serii „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” w TVP1/HD zaowocowała wyjątkowym sukcesem pokazanego w czwartek 2 stycznia filmu dokumentalnego „Anna German. Prawdziwe życie” – obejrzały go prawie dwa miliony widzów, czyli blisko czterokrotnie więcej niż poprzednie dokumenty polecane przez wybitnego dokumentalistę.

W zeszłym roku dokumenty z serii „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” pokazywane były w poniedziałki po godzinie 23:00. Od tego zaś roku zyskały nowe stałe miejsce w TVP1/HD w czwartki o 22:30.

W najbliższych miesiącach widzowie zobaczą między innymi:

9 stycznia
„Ja i moich czternaścioro dzieci” (Octomom me and my 14 kids, reż. Lucke Campbel, produkcja 2009) Gdy wybuchła wiadomość, że w Kaliforni kobieta urodziła ośmioraczki, media nie mogły się powstrzymać od wielbienia dzielnej matki z ośmiorgiem noworodków. Wychwalano medyczny cud tych narodzin. Jednak wkrótce okazało się, że Nadya Suleman nie ma męża, jest bezrobotna i ma już sześcioro starszych dzieci, w dodatku wszystkie jej dzieci zostały poczęte in vitro. Opinia publiczna szybko odwróciła się od niej, a ona sama stała się w USA najbardziej oczernianą matką…

16 stycznia
„Dziewczyna, która pokonała śmierć” ( The Girl That Wouldn’t Die, reż. Jacob Kagelund, produkcja 2012) Historia Cariny, która po wypadku zapadła w śpiączkę i nikt nie dawał jej szansy na przeżycie: stwierdzono śmierć pnia mózgu. Jej rodzina zgodziła się na pobranie narządów do transplantacji, ale przed odłączeniem aparatury medycznej, kiedy rodzice i siostra przyszli ją pożegnać, Carina nagle zaczęła dawać oznaki życia. Wszystko to zarejestrowała kamera, która towarzyszyła jej także później – aż do czasu całkowitego wyzdrowienia. A w Danii całkowicie zmieniono procedury dotyczące pobierania organów do transplantacji…

23 stycznia
„Pussy Riot” (reż Maksim Pozdorowkin i Mike Lerner, produkcja 2012) Film jest kroniką aktu protestu, który stał się symbolem walki z reżimem w Rosji. Kiedy zimą 2011 roku Władimir Putin został prezydentem po kontrowersyjnych wyborach, setki tysięcy Rosjan wyszło na ulice, aby zaprotestować, a feministki Nadia, Masza i Katia – założycielki zespołu punkowego Pussy Riot w kolorowych kominiarkach na głowach, pończochach i letnich sukienkach w słynnej cerkwi Św. Ducha w Moskwie zaczęły satyryczny performance, śpiewając pieśń „Święta Matko, wygnaj Putina”. Już po 40 sekundach zostały aresztowane i po dwóch pokazowych procesach zesłane do koloni karnej. Dokument – chwilę po tym, gdy Nadię, Maszę i Katię objęła amnestia – opowiada co doprowadziło je do tak kontrowersyjnego zachowania.

6 lutego
„Śmiertelna miłość”( Deadly Love , reż. Olivier Pighetti, produkcja 2013) W lutym 2012 roku 45-letni Bruno Zuliani zasztyletował troje swoich śpiących dzieci, a następnie się powiesił. Jego żona Odille, która porzuciła go dwa miesiące wcześniej, już 48 godzin po tragedii opowiada o swoich przeżyciach i próbuje zrozumieć dlaczego do niej doszło.

20 lutego
„Seksualna niewolnica” (Captive: The Sex Slave Girl, reż. Rob Farquhar, produkcja 2012) Historia Tani Kach, która jako 14-latka została uprowadzona ze szkoły przez 30-letniego mężczyznę Toma Hose’a, który przetrzymywał ją w swoim domu przez 10 lat, traktując jak lalkę Barbie i wykorzystując seksualnie. Niezrozumiała początkowo historia, dlaczego ofiara przez lata nie podjęła próby ucieczki stała się bardziej zrozumiała, kiedy okazało się że Tania przez te wszystkie lata pisała pamiętnik…

27 lutego
„Opętani przez złe moce” (Saving Africa’s witch children – reż. Mags Gavan and Joost van der Valk, produkcja 2008) W jednej z najbiedniejszych prowincji Nigerii, gdzie prawdy głoszone w zielonoświątkowych zborach nakładają się na tradycyjną wiarę w czarną magię, tysiące dzieci żyje z piętnem opętania przez szatana. Wpływowi pastorzy i kaznodzieje winią je za katastrofy, głód i rodzinne tragedie. W obawie przed społecznym ostracyzmem dorośli pozwalają, żeby ich potomstwo torturowano, głodzono i zabijano w obronie wiary. Ekipa telewizyjna towarzyszy młodemu Brytyjczykowi, który pomaga skrzywdzonym przez los i ludzi dziewczynkom i chłopcom.

6 marca
„Abigail and Brittany Hensel. The Twins who share a body” (reż. Rachael Pihlaja, produkcja 2007) Historia urodzonych w 1990 r.w USA sióstr syjamskich Abigail Loraine Hensel i Brittany Lee Hensel, wyglądających jak jedna osoba z dwiema głowami

13 marca
„Król złodziei kieszonkowych” (Inside: Pickpocket King, reż. Kun Chang, produkcja 2011) Bob Arno, showman-kieszonkowiec z Las Vegas, jedzie do Neapolu we Włoszech, który nazywa „stolicą kieszonkowych kradzieży świata”, aby zmierzyć się z najlepszymi na świecie miejscowymi kieszonkowcami. Dowiemy się jak działa międzynarodowa szajka kieszonkowców, jak się okrada turystów i jak należy się chronić, by nie stać się ofiarą.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *