Dokument „Kama” w TVP Historia

TVP Historia pamięta o Marii Stypułkowskiej–Chojeckiej, ps. „Kama”, legendarnej łączniczce batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Bohaterka Powstania Warszawskiego zmarła 6 lutego br. w wieku 89 lat. W sobotę, 13 lutego 2016 roku o godzinie 20:55, TVP Historia wyemituje film dokumentalny „Kama” o wojennych losach kobiety-komandosa elitarnego pionu KEDYW KG AK.

Maria Stypułkowska-Chojecka brała udział w udanych zamachach na wysokich rangą hitlerowskich funkcjonariuszy, m. in. na Franza Kutscherę, generała SS i policji.

Na kilka tygodni przed wybuchem Powstania Warszawskiego uczestniczyła w Krakowie w akcji „Koppe”. Podczas Powstania Warszawskiego przeszła cały szlak bojowy batalionu „Parasol”. Powstanie rozpoczęła na Woli, potem walczyła na Starym Mieście, Powiślu, Mokotowie, kapitulacja zastała ją w Śródmieściu, nie poszła do niewoli, razem ze swoim ojcem opuściła Warszawę z ludnością cywilną. Za udział w walkach „Kama” została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem za udział w wojnie obronnej 1939 roku i wieloma innymi odznaczeniami.

W filmie Maria Chojecka opowiada o początkach konspiracji, przystąpieniu do AK, udziale w swojej pierwszej akcji zbrojnej „Weffels”, o przebiegu akcji „Kutschera” oraz chyba najtragiczniejszej akcji polskiego podziemia „Stamm”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *