Dokument „Komunia” w HBO

Nagrodzony właśnie na Warszawskim festiwalu Filmowym, a wcześniej na festiwalu w Locarno dokument „Komunia” w reżyserii debiutującej Anny Zameckiej będzie można zobaczyć w kinach 25 listopada 2016 roku oraz dwa dni później 27 listopada w HBO i HBO GO. Dokument pojawi się również na nadchodzących prestiżowych festiwalach w Lipsku i Amsterdamie.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym HBO

Polski film dokumentalny „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej to opowieść o dorastaniu. 14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem i niepełnosprawnym bratem, dba o relacje z mieszkającą osobno matką, a przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest uroczystość komunii świętej brata, 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Po kilku pierwszych spotkaniach z Olą, Nikodemem i ich ojcem, wiedziałam, że chcę zrobić́ film: o sile bezwarunkowej rodzinnej miłości, o więzach, które łączą na zawsze – mówi Anna Zamecka, reżyserka filmu. – We wnętrzu ciasnego mieszkania – gdzie wszystko ginie, psuje się i sypie – zobaczyłam troje ludzi związanych ze sobą̨ tak mocno, że gest jednego z nich natychmiast powodował lawinę reakcji: od złości, przez strach, po powstrzymywane wzruszenie. Był tylko jeden sposób na sfilmowanie tego nagromadzenia przedmiotów i emocji: kamera musiała stać́ się czwartym członkiem rodziny.

„Komunia” jest dla mnie o rodzinnej więzi – mówi Izabela Łopuch, producentka i szefowa produkcji HBO Polska. – Nie tej, której ilustracją na obrazku jak z katalogu czy reklamy, są „szczęśliwi ludzie”, a ich szczęście oznaczają piękne meble, przestronne wnętrze, wypolerowane na błysk owoce na stole. WIĘŹ to co innego. To coś, czego się nie da oszukać – ani wytworzyć sztucznie, ani przeciąć. To coś, co żyje w nas od urodzenia do śmierci. Ewoluuje, zmienia nas, zmusza do myślenia o sobie w relacji z innymi. Subtelność i wnikliwość, z jaką Ania pokazała tę więź w rodzinie bohaterów, wzrusza mnie i przypomina, że najważniejsze co mamy, to ludzie obok.

Światowa premiera Komunii odbyła się na MFF w Locarno, gdzie film otrzymał GRAND PRIX Semaine de la Critique dla najlepszego filmu. Film miał polską premierę na Warszawskim Festiwalu Filmowym, gdzie otrzymał Grand Prix dla najlepszego dokumentu. Film został już zakwalifikowany do konkursu głównego festiwalu w Lipsku. Będzie również prezentowany w sekcji Best of Fests na festiwalu IDFA w Amsterdamie.

Obraz jest pełnometrażowym debiutem reżyserki Anny Zameckiej, która jest również autorką scenariusza, współproducentką oraz montażystką. Autorką zdjęć jest Małgorzata Szyłak, a główną montażystką Agnieszka Glińska. Film został wyprodukowany przez HBO Europe, Wajda Studio oraz Otter Films we współpracy z MX35 przy wsparciu PISF. Jego producentkami są Anna Wydra, Anna Zamecka, Zuzanna Król, Hanka Kastelicova oraz Izabela Łopuch.

Dokument „Komunia” będzie można oglądać już wkrótce w kinach – od 25 listopada oraz w HBO i HBO GO – 27 listopada. Dystrybutorem kinowym jest Aurora Films.

Źródło: HBO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *