Dokument „Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½” w HBO GO i HBO2

Czteroodcinkowa produkcja dokumentalna HBO pt. Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ jest zapisem prywatnej podróży Spike’a Lee przez dwie dekady przełomowych wydarzeń, które miały miejsce w życiu nowojorczyków oraz hołdem złożonym miastu, jego mieszkańcom i ich hartowi ducha. Dokument będzie miał swoją premierę 23 sierpnia w HBO GO.

Sprawdź ofertę kanału HBO2 w PROGRAMIE TV

Liczący cztery odcinki esej dokumentalny Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ , którego producentem i reżyserem jest Spike Lee (dokumenty HBO Cztery małe dziewczynki, Kiedy puściły wały: Requiem w 4 aktach) przedstawia wyjątkowy portret Nowego Jorku XXI wieku. Usłyszymy w nim historie, wspomnienia i przemyślenia osób, które były świadkami najbardziej pamiętnych wydarzeń w dziejach miasta.

Sprawdź godziny emisji dokumentu „Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½” w PROGRAMIE TV

Podczas pracy nad serialem dokumentalnym Spike Lee przeprowadził ponad 200 wywiadów, w których mieszkańcy miasta z bardzo różnych środowisk, m.in. ratownicy, politycy i dziennikarze, członkowie rodziny i znajomi reżysera, dzielą się przed kamerą swoimi wspomnieniami, które zestawiono z nieszablonową grafiką i materiałami archiwalnymi. Kojarzony z Nowym Jorkiem reżyser przedstawia barwny portret miasta, w którym w ciągu ostatnich 20 lat doszło do wielu przełomowych wydarzeń. Na początku Spike Lee przedstawia sceny nakręcone niedawno, podczas trwającej globalnej pandemii i protestów Black Lives Matters, a potem cofa się w czasie, by przypomnieć nam tragiczny w skutkach atak z 11 września. Skłaniający do refleksji serial jest zrealizowaną z rozmachem i wyczuciem kroniką życia, straty i przetrwania w miejscu, które Lee sam nazywa „najwspanialszym miastem na stworzonej przez Boga na Ziemi”. Serial przedstawia niezwykłą atmosferę i rytm życia w Nowym Jorku, podkreśla jego odporność na przeciwności losu i zdolność, aby podnosić się, odbudowywać i trwać nawet w najczarniejszych momentach w historii.

Lee, który mieszka od wielu lat na Brooklynie – dzielnicy, która bardzo boleśnie odczuła skutki spowodowanego przez pandemię COVID-19 kryzysu, rozpoczyna swój czteroodcinkowy serial, prezentując kronikę życia w czasach zagrożenia. Reżyser rozmawia z lekarzami, pracownikami służby zdrowia, ratownikami, bliskimi ofiar, by wysłuchać ich pełnych emocji, bolesnych wspomnień. Produkcja nie jest suchym zapisem tragicznego żniwa szerzącej się na całym świecie choroby i związanej z tym traumy, bo Lee przedstawia także krzepiące historie o ludzkiej solidarności, pokazując, jak mieszkańcy Nowego Jorku połączyli siły, by wspierać lekarzy i pielęgniarki na pierwszej linii frontu.

W dokumencie HBO Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ zobaczymy także materiały, które są zapisem protestów zorganizowanych w Nowym Jorku jako wyraz poparcia dla ruchu Black Lives Matter oraz późniejszych zamieszek. Reżyser rozmawia z działaczami, fotoreporterami i dziennikarzami, którzy byli naocznymi świadkami brutalnego tłumienia wystąpień przez policję. Członkowie działającego na rzecz pokojowych protestów kolektywu Warriors in the Garden opowiadają przed kamerą o prowadzonych przez nich inicjatywach. Twórca serialu podsumowuje także rok, który przyniósł nam wiele przełomowych zmian w polityce i przenosi się z kamerą do Waszyngtonu, aby porozmawiać na miejscu z reprezentantami miasta Nowy Jork oraz naocznymi świadkami szturmu na Kapitol, który miał miejsce 6 stycznia br. Po przeanalizowaniu kontekstu ataku na amerykańską demokrację, Lee kieruje kamerę na pamiętne wydarzenia z 11 września 2001 roku i przedstawia niezwykle sugestywny obraz tego dnia, na który składają się wspomnienia nowojorczyków oraz ratowników. Osób, które jako pierwsze przybyły wtedy na miejsce tragedii. Dzień ataku i jego skutki zostały pokazane z różnych punktów widzenia. Opowiadają nam o nich zaproszeni przed kamerę ludzie, którzy przeżyli ten zamach terrorystyczny, członkowie ich rodzin, strażacy, przywódcy polityczni i pracownicy służb, które brały udział w akcjach ratowniczych, a także kapitanowie promów i łodzi strażackich, którzy wzięli udział w nienagłaśnianej nigdy operacji – ich jednostki ewakuowały w bezpieczne miejsce drogą morską pół miliona ludzi z południowego Manhattanu.

W serialu dokumentalnym HBO Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ usłyszymy głosy i opinie osób, które odzwierciedlają niezwykłą różnorodność miasta. Zobaczymy wywiady z Jonem Stewartem, Rosie Perez, Jeffrey’em Wrightem, Johnem Turturro, politykami Chuckiem Schumerem, Billem De Blasio, Alexandrią Ocasio-Cortez, Ronem Kimem, Mondaire Jonesem, Stacey Plaskett, Ritchie’m Torresem, Muriel Bowser; pracownikami służby zdrowia: dr Anthony’m Fauci’m, dr Ianem Lipkinem, dr Fritzem Francoisem, funkcjonariuszami nowojorskiej policji, operatorami sprzętu budowlanego, którzy pracowali w strefie zero, inżynierami i architektami, prezenterami telewizyjnymi i reporterami.

Niezwykła wizja reżyserska i wyczucie stylu Spike’a Lee sprawiają, że Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ jest dokumentem, który prezentuje historyczne wydarzenia, podważając utarte opinie i rzucając na nie nowe światło. Skłaniający do refleksji serial, który niesie w sobie ogromny ładunek emocjonalny, analizuje także długotrwały i niejednoznaczny wpływ tych historycznych wydarzeń, składając jednocześnie hołd miastu Nowy Jork i jego mieszkańcom.

Serial dokumentalny HBO Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ wyprodukowany został przez spółkę 40 Acres and a Mule. Jego reżyserem i producentem jest Spike Lee. Obowiązki współproducentów pełni Jason Sokoloff. Producentką materiałów archiwalnych jest Judy Aley. Obowiązki producentek wykonawczych ze strony HBO pełnią Nancy Abraham i Lisa Heller, a starszą producentką jest Sara Rodriguez.

Premiera serialu dokumentalnego HBO Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ (NYC EPICENTERS 9/11➔ 2021½) odbędzie się 23 sierpnia w HBO GO. Tego dnia do serwisu dodany zostanie pierwsza część produkcji. Premiery kolejnych odbywać się będą co tydzień, w poniedziałki. Premierowe emisja wszystkich czterech części zaplanowana została w HBO2 na 13 września od godz. 21:00.

Źródło: HBO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *