Dokument o Czesławie Niemenie w TVP2 HD i TVP Kultura

Pierwszy pełnometrażowy, dokumentalny film biograficzny o Czesławie Niemenie – „Sen o Warszawie” autorstwa Krzysztofa Magowskiego pokaże premierowo TVP2 już 17 lutego 2015 roku, a później co najmniej dwukrotnie powtórzy go też TVP Kultura.

„Mnie świat interesuje, jako cud niepodważalny. Zdziwienie, a właściwie zachwyt światem” – powiedział o sobie w jednym z wywiadów autor przeboju „Dziwny jest ten świat”. To wykonanie tego utworu na festiwalu w Opolu rozpoczęło pasmo sukcesów w karierze Czesława Niemena. Do końca lat 60. status artysty, jako gwiazdy ogólnopolskiej sceny, był niepodważalny. Następna dekada przyniosła zaskakujący zwrot w jego karierze, zainteresował się muzyką awangardową i psychodeliczną. Przez kolejne lata kontynuował swoją przygodę z progresywnym rockiem i elektroniką przebijając się do międzynarodowej publiczności. Działalność artystyczna Niemena to nie tylko spory kawałek historii polskiej muzyki rozrywkowej, ale i ciekawa opowieść o realiach PRL-owskiego show-biznesu.

Reżyser Krzysztof Magowski nie po raz pierwszy zainteresował się sylwetką kultowego muzyka, w 2004 roku zrealizował dokument „Sie macie ludzie” poświęcony wokaliście zespołu Dżem, Ryszardowi Riedlowi. Okazją do stworzenia dokumentu o Niemenie była 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, który odszedł od nas w styczniu 2004 roku.

Do realizacji filmu wykorzystano wiele unikalnych i nigdy niepublikowanych materiałów. Archiwa te rzucają nowe światło na życie i twórczość Niemena. O artyście opowiadają nie tylko członkowie jego rodziny, ale również zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy i dziennikarze muzyczni, w sumie ponad 50 osób. W tle tych opowieści pojawiają się meandry polityki kulturalnej PRL-u, bo to rzesza komunistycznych aparatczyków odpowiadała za zmienne losy kariery Niemena i recepcję jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki.

Sam Niemen wspominał tamte czasy mówiąc w jednym z wywiadów: „Kto ma lepszą sztukę, ten ma lepszy rząd” – to z Herberta. Więc decydenci, już od połowy lat 70., umizgiwali się i do mnie. Próbowali mnie wmieszać w swoją strukturę rządzenia kulturą, przypasowywać do obrazka. Ja jednak uparcie robiłem swoje. Np. prezentując Norwida, czy własne teksty – mówiłem wprost, co było niemiłe dla systemu. Oni przymykali na to oczy i mówili: „Dobra, niech sobie mówi, ale żeby nam tutaj coś zagrał”.

„Sen o Warszawie” to jednak nie tylko wypowiedzi znających artystę ludzi i unikalne archiwa, ale też duża dawka muzyki Niemena, którego w 1999 roku tygodnik „Polityka” uhonorował mianem wykonawcy wszechczasów. Jego twórczość weszła do kanonu polskiej piosenki i do dziś jest inspiracją dla młodszych artystów, zarówno tych z głównego nurtu muzyki rozrywkowej jak i twórców alternatywy.

„Sen o Warszawie”

TVP2 HD
Premiera: wtorek, 17 lutego, godzina 22:55

TVP Kultura
Premiera: sobota, 28 lutego, godzina 13:20
Powtórka: środa, maj, godzina 20:20

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *