Dokument „Piano” premierowo w TVP2 HD

„Piano” – dokument Marii Drygas, uhonorowany Grand Prix na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” oraz Wyróżnieniem Specjalnym Jury na Karkowskim Festiwalu Filmowym – we wtorek 15 grudnia 2015 roku będzie można obejrzeć na antenie TVP2 HD.

Dokument Marii Drygas w oryginalny i poetycki sposób opowiadający o ukraińskiej rewolucji to koprodukcja TVP2. Film zdobył Grand Prix i statuetkę Białej Kobry (replikę rzeźby Zbigniewa Dudka) oraz 12 tys. zł ufundowane przez Miasto Łódź na zakończonym 28 listopada 25. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”. Jury – Maria Zmarz-Koczanowicz, Paweł Łoziński i Wojciech Kasperski – doceniło wyrażoną za pomocą metafory, prostą w formie opowieść o dramacie wydarzeń na Ukrainie. Kilka miesięcy wcześniej obraz Marii Drygas został także doceniony na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym, otrzymując Wyróżnienie Specjalne Jury.

Jedną z głównych bohaterek filmu Vity Drygas jest studentka Konserwatorium Muzycznego w Kijowie, która ocaliła pianino niesione na barykady. Uratowane pianino, pierwotnie miało stać się jednym z elementów konstrukcji szańców na ukraińskim Majdanie. Zamiast tego stało się symbolem i ważnym uczestnikiem rewolucji. Instrument połączył losy czworga zupełnie różnych osób – Antonettie, pierwszej wykonawczyni muzyki Chopina i ojczystego hymnu na Majdanie, Lyudmily Chichuk, światowej sławy kompozytorki, żołnierza Volodimira oraz Bohdana, zamaskowanego mężczyzny, który odkrył w sobie miłość do niezwykłego pianina.

Siła oddziaływania pianina okazała się jednak znacznie większa – zjednoczyła niemal wszystkich protestujących na Majdanie, którzy wspólnie – na przekór zimnu i niedogodnościom – śpiewali poruszające pieśni ludowe i hymn Ukrainy. Muzyka okazała się groźniejsza niż butelki z koktajlami Mołotowa, a władza nazwała grających „piano ekstremistami”.

„Piano”

Premiera: wtorek, 15 grudnia, godzina 22:55

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *